С пециалистите по информационни и комуникационни технологии и барманите, готвачите и сервитьорите ще бъдат най-търсени на пазара на труда през следващата една година.
Такъв е изводът на национално представително проучване на Агенцията по заетостта, направено през май тази година.
Проучването беше представено днес в социалното министерство от Снежа Ганчева, началник на отдел "Планиране" в Агенцията по заетостта.
За висшисти се очакват да бъдат разкрити 25 675 места, като най-търсени освен ИТ специалистите, ще бъдат стопански и административни специалисти, преподаватели и специалисти по природни и технически науки. За преподаватели местата се очаква да бъдат 2195.
За хората със средно професионално образование най-голямо ще е търсенето в сферата на заетите с услугите - бармани, сервитьори и готвачи - очакват се около 19 хил. работни места да бъдат разкрити, ще се търсят и хора в областта на производството на храни, облекло, дървени изделия и водачи на моторни превозни средства.
За хора без професионална квалификация най-търсени ще са продавачи, работници в селското, горското и рибното стопанство, добивната и преработващата промишленост и строителството.
Разкритите работни места за завършили средно образование с придобита квалификация се очаква да бъдат 71 727, за средно общо - 29 232 места, а 18 238 за основно и по-ниско образование или общо над 143 хиляди работни места се очаква да бъдат открити.
Изводите на изследването сочат, че незначителен дял (5,7%) от работодателите наемат персонал веднага след завършване на образованието.
Когато го направят, установяват недостиг на знания и умения при 60% от хората със средно образование и при 36% от притежаващите висше образование; Работодателите, които предвиждат разкриване на нови свободни работни места са 13,3%, като от тях едва 6% биха наели персонал без квалификация и опит.
Най-предпочитаният начин за наемане на персонал е чрез препоръки или лични контакти, или чрез бюрата по труда.
Над 17% от предприятията са направили обучения на персонала си за сметка на работодателя.
От работодателите 10,3% възнамеряват да направят обучения на служителите си, като в голямата си част те ще преминат вътрешнофирмени обучения.
Най-търсените обучения за придобиване на професионална квалификация са за оперативен счетоводител, охранител и помощник-възпитател. Най-търсените обучение за придобиване на ключови компетентности са за обществени и граждански компетенции и дигитални компетенции.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!