В официално становище на синдикатите и работодателите ще бъде поискана оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов.
Това обяви председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.
Той припомни, че многохилядното множество е поискало оставката на Иванов още миналата сряда, когато бе съвместният протест на синдикатите и работодателите против увеличението на цената на тока.
Освен това е проведена анкета сред членовете на организациите и 87% са казали „да“ на оставката на председателя на КЕВР.
„АИКБ се присъединява към тревогата на останалите работодатели и синдикати, че новата цена ще доведе до спад на доходи, загуба на работни места и увеличение на цените на дребно в магазините. Това ще се почувства в следващите няколко месеца“, каза Велев.
Затова синдикати и работодатели имат общи искания и предложения.
Те настояват в първите си работни дни Народното събрание да наложи мораториум за присъединяване на всякакви производители на ток, които продават ток по преференциални цени, какъвто има за шистов газ.
Другото искане е да се преразгледа последният закон в енергетиката, който създава условия за следващото неконтролируемо производство на енергия от оборски тор. Не на последно място те искат пътна карта за реформи-краткосрочни и средносрочни реформи, които да доведат до там, че България да влезе в средата на класацията в ЕС по добавка задължение към обществото.
„Ако исканията ни не бъдат чути бизнесът, индустрията, работодателите и синдикатите ще организират нов протест през септември. Ще се обърнем към главния прокурор да се самосезира по доклада за Временната анкетна комисия за енергетиката и ще подадем сигнал до Комисията за конфликт на интереси за участие на депутати в енергийни компании“, каза още Велев.
Същевременно председателят на КЕВР Иван Иванов коментира пред БНР, че работодателските организации защитават корпоративни интереси по брутален начин.
Той уточни, че добавката задължение към обществото е с един и същ размер и за гражданите и бизнеса.
„В КЕВР ние разполагаме с всички разходи на индустриалните производства при тях средно 5% отиват за електроенергия. Когато се говори, че КЕВР взима популистки решение това е лъжа“, заяви Иванов и допълни, че в резултат на намерените 265 млн. лв. регулаторът е разпределил тежестта между бизнеса и гражданите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!