П о оценка на работодателите относителният дял на неформалната икономика в България през 2014 г. е 32,3%, докато през 2010 г. е бил 42,2%.
Това съобщиха от Асоциацията на индустриалния капитал в България. Изводите са в рамките на проект "Ограничаване и превенция на неформалната икономика".
Настъпилата осезаема промяна в стопанските практики е резултат от активните действия за разясняване на вредите от сивите практики и предприетите реални мерки за тяхното ограничаване и превенция, посочват от Асоциацията.
По нейни данни през 2010 г. близо половината от наетите са изразявали психологическа готовност да толерират сивите практики, а в началото на 2014 г. този дял е намален наполовина.
За целите на проекта всяка година се изчислява индекс за мониторинг и диагностика на неформалната икономика - композитен индекс "Икономика на светло". При първото изчисляване през 2010 г., стойността на композитния индекс е била 63,47, а при последното актуализиране на данните за 2013 г. 67,77. Според Асоциацията това отразява реално настъпилите промени в мисленето на хората и отношението им спрямо сивите практики.
Изследванията на обхвата на сивите практики сочат устойчива тенденция за намаляване дела им както в трудовоправните отношения, така и в областта на финансовата и данъчната дисциплина.
Само за 4-5 години с пъти е увеличена чувствителността на обществото към неформалната икономика, поставено е началото на изграждане на устойчиви нагласи за нетолериране на неформалната икономика, смятат от Асоциацията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!