От днес, в рамките на 12 работни дни, работниците от ВМЗ - Сопот излизат в платен годишен отпуск.
През това време комисиите по подбора ще продължат да работят, за да уточнят критериите, по които ще се извършат съкращенията, обясни лидерът на КТ "Подкрепа" в завода Димитър Атанасов.
На този етап от завода се освобождават работници по чл. 331 от Кодекса на труда или "по взаимно съгласие".
Хората обаче все още се колебаят и често сменят решението си.
Димитър Атанасов добави, че все още не е известен крайният брой на работниците, които ще бъдат съкратени.
През следващите дни, когато сме в отпуска, ще бъдат преустановени и разговорите на синдикатите с ръководството на завода, каза още Атанасов.
Миналата седмица ръководството на завода и синдикатите стигнаха до договорката от ВМЗ да бъдат съкратени 600 души.
Същевременно правителството предложи ВМЗ-Сопот да бъде извадена от забранителния списък за приватизация в опит да се ускори раздържавяването й.
Днес с 66 гласа "за" Народното събрание прие на второ четене изключването на ВМЗ Сопот от забранителния списък за приватизация.
"Против" това решение бяха само 17 депутати, а 8 гласуваха "въздържал се".
Със 72 гласа "за" депутатите отмениха и решението на Народното събрание от 2011 г., с което беше одобрена стратегията за приватизация на ВМЗ- Сопот.
В интервю за Агенция "Фокус" днес Емил Караниколов - председател на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол заяви, че
до около три месеца трябва да приключи приватизационната сделка за ВМЗ
По думите му веднага след като решението на парламента за изключване на ВМЗ – Сопот от списъка на забранените за приватизация предприятия се обнародва в Държавен вестник, ще се започнат срещи със синдикатите, за да се уточнят социалните елементи и най-вече да се уговори запазването на предмета на дейност на завода.
В агенцията за приватизация следва да се обсъди и какви ще са критериите за достъп на бъдещи купувачи, като е ясно, че ще бъдат допускани стратегически инвеститори, които се занимават с военнопромишления комплекс, отбеляза Караниколов.
Това не означава, че няма да бъдат допуснати и фирми, които се занимават с гражданска продукция, допълни той.
По отношение на самите критерии за достъп на бъдещ приватизатор председателят на Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол определи критериите, които фигурираха в приватизационната стратегия, като не толкова високи относно оборотите.
Ако обаче допуснем същите критерии, никой няма да дойде, заяви Караниколов.
Сред задачите на приватизационната агенция е да се допита до всички консултанти, с които има сключен меморандум за сътрудничество, за да може да разбере потенциалните интереси на евентуалните инвеститори и техните профили, като само така ще намери отговор на въпроса "Какви инвеститори имат интерес относно ВМЗ-Сопот".
При всички положения оборотите ще бъдат свалени, но това ще стане в зависимост именно на тези профили на потенциални инвеститори, които заявяват интерес към ВМЗ – Сопот, подчерта Емил Караниколов.
Според него най-вероятно и при новата приватизационна процедура ще бъдат запазени социалните текстовете, които фигурираха в стратегията за приватизация.
Ще се борим за запазване на фонд работна заплата, на състава на дружеството, съответно и за неустойките, които впоследствие ще се уточнят със синдикатите, каза още Караниколов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!