Последните седмици със сигурност преминават под знака на кредитни рейтинги, дългови кризи и... борсови тревоги. Въпреки че дълговете на Америка и Европа не пораснаха за една нощ, пазарите се стреснаха изведнъж.
Новинарските сайтове добавиха нов раздел в менютата за навигация и закономерно умовете ни приеха факта, че ни предстои нова рецесия.
Но освен генератор на нестихващи парични потоци борсите са непресъхващ източник на групови усещания.
Паника, завист, алчност движат пазарите в много по-голяма степен, отколкото икономическата прагматичност.
Ние, стадото
Напоследък валутните и стоковите пазари са толкова чувствителни, че по резките им движения можеш да съдиш, че нещо в света не е наред. Последният (засега) пример е спадът на водещите индекси на европейските борси в четвъртък заради незадоволителните резултати от срещата на германския канцлер Ангела Меркел и френския президент Никола Саркози.
И още по-големия спад от петък след данните за забавяне на икономическия растеж и прогнозите за нова рецесия. В такива случаи на пазарите се появяват стадните емоции, които карат всички да правят едно и също - да разпродават.
Математика и психология
В съзнанието на мнозина борсите са все още комплексна, роботизирана структура, на която разтревожени и нервни хора робуват, крещят по телефони и ронят сълзи пред неразбираем за простосмъртните поток данни.
Истината е, че борсите са създадени от хора и функционират благодарение на тях. Това премахва границата между математиката и психологията в световните валутни и стокови пазари.
"А хората в наши дни са много по-зависими от емоциите си, отколкото от реалността", казва д-р Пламен Димитров, председател на Дружеството на психолозите в България. Професионалистите на борсите не правят изключение.
Икономическите модели отдавна не са достатъчни, за да обяснят невротичните състояния на пазарите. Не можеш да обясниш математически неадекватното поведение на пазарите от 2007 г., когато прекомерното инвестиране в строителството на имоти стана причина за ипотечната криза през 2008-2009г.
Парадокс
Анализаторът в "Хоум трейдърс" Ивайло Груев твърди, че психологията е движещият фактор на борсата. В наши дни психологическите умения в обученията за брокери са също толкова застъпени, колкото са и фундаменталният и техническият анализ например.
И се поражда интересен парадокс. Навсякъде се тръби, че търговците трябва да бъдат хладнокръвни и обективни професионалисти, които игнорират човешкото в работата си. В същото време добрият борсов спекулант трябва да бъде и психолог.
"Ефективните борсови играчи взимат не напълно рационализирани, а творчески решения. Решаваща е способността им да предчувстват промените в настроенията на инвеститорите", споделя още д-р Димитров.
Резултатът е импулсивност, нелогичност и дори неадекватност умножена по "x", където "x" е равен на броя нервни брокери, които са пропуснали курсовете по нервно-лингвистично програмиране, провокативна терапия и спортна психология например.
И докато изолирането на личните емоции е своеобразен климакс на професионалното израстване на брокера, правилният анализ на най-големия бич за световните пазари - "стадният ефект", е гаранцията за ефективност на борсите.
Социалната психология е фактор, който не можеш да контролираш, но тя е всъщност математиката на тази игра.
Малко лесни пари?
Брокерската професия отдавна не е приоритет само на определен кръг специалисти.
Значително расте броят на домашните търговци. Фирми предлагат ускорени курсове и обучения за бъдещи професионалисти, други вербуват търговци, които срещу месечна такса се учат да разполагат с чужд капитал.
Кандидатите са разнообразни - от студенти през образовани хора до хазартни типове, примамени от офертата да заложат и да спечелят малко пари в свободното си време.
Така световните пазари се превръщат в хоби и поле за експерименти. Според Александър Николов от "Сити капитал" влиянието им върху пазара е слабо, тъй като обемите, генерирани от "домашни търговци", са пренебрежимо малки.
Ивайло Груев обаче коментира, че включването им в борсовата игра води до увеличаване на обърканите играчи.
"Това често изненадва дори опитните търговци и ги кара да стават по-дистанцирани от пазарите, когато броят на търговците се увеличи", допълва той.
А напрежението в професията? Едва ли е сравнимо с работата на авиодиспечерите, но пък е разпространено мнението, че не можеш дълго да бъдеш активен и успешен брокер.
"Зависи от интензитета на работа, възможно е агресивните трейдъри да прегорят с годините, но е мит, че един търговец може да издържи само пет-десет години", споделя Александър Николов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!