Tова съобщиха днес от прокуратурата след като вчера от гражданската организация "Не на Белене" публикуваха доклад от одит, според който при сделката с Русия за продажба на старото оборудване на "Белене" липсват финансови документи за 117 млн. евро.
Докладите са получени на 22 март 2010 г., изпратени от министър-председателя Бойко Борисов. По повод всеки доклад е образувано досъдебно производство, съобщи днес прокуратурата.
Първото досъдебно производство е образувано на 25 март 2010 г., срещу виновни длъжностни лица от НЕК за длъжностно престъпление.
По разпореждане на наблюдаващия прокурор и със заповед на изпълнителните директори на Български енергиен холдинг (БЕХ) ЕАД е назначен вътрешен одит, по Закона за вътрешен одит в публичния сектор, за дейността на предприятието АЕЦ "Белене".
Второто досъдебно производство е образувано с постановление на СГП от 29 март 2010 г., срещу виновни длъжностни лица от НЕК за длъжностно престъпление - за проекта "Цанков камък".
По двете производства са назначени финансово-счетоводни експертизи, по които се очакват заключения. Извършени са и други процесуално-следствени действия. Разследванията продължават.
Трайков: За липсващите 117 млн. евро от АЕЦ "Белене" съм говорил още през септември 2009 г.
Така министърът на икономиката и енергетиката коментира представения вчера от съпредседателя на "Синята коалиция" Мартин Димитров в парламента доклад на гражданската организация "Не на Белене" за корупционните практики на Българския енергиен холдинг и в частност, свързани с АЕЦ "Белене".
Въпросните 117 милиона евро всъщност са част от други пари, заяви министър Трайчо Трайков. По времето на моя предшественик, още когато се решава да бъде избран руски изпълнител, един от аргументите е, че първо ще изкупят оборудването, което е на площадката на Белене и второ – площадката в този си вид е подходяща за инсталиране на новия реактор, обясни енергийният министър.
Прави се оценка на наличното оборудване на площадката, която е 280-285 млн. евро, в последствие поради неясни причини по същия начин бяха договорени по-високи цени на газа, продължи Трайков.
Според него в резултат на същия тип преговори от 285 млн. цената за оценка на оборудването слиза на 205 млн. евро. След това допълнително НЕК трябвало да плати 70 и няколко милиона за транспорт, обследване и застраховки, като остават въпросните 117 млн., заяви Трайчо Трайков. По думите му от тези 117 млн. се приспадат
107 млн. евро за разчистване на площадката.
И в крайна сметка за НЕК остава една съвсем малка сума, но според министър Трайков е по-интересна съдбата на 70-те и няколкото милиона, които е заявено, че НЕК трябва да поеме за застраховка, транспорт и обследване, тъй като за тях трябва да има документ.
Досега около половината от тази сума не е оправдана с документи от руската страна, каза Трайков.
Запитан къде са тези пари, министърът на икономиката и енергетиката заяви, че те просто не са платени и са си още в руската страна. Той допълни, че са провеждани следствени действия по въпроса, но не знае докъде са стигнали те. Междувременно са
започнали стрес тестовете в АЕЦ "Козлодуй" от 1 юни,
така както гласи изискването на Европейската комисия. Това заяви днес председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Сергей Цочев.
Въпреки че засега ЕК не изисква прилагането на такива тестове спрямо проекта АЕЦ "Белене", Цочев посочи, че АЯР е изискала от НЕК да бъде направен самостоятелен анализ върху безопасността на проекта съобразно тестовете, възложени от ЕК.
Според мен стрес тестовете са само началото, а в близките години могат да се очакват промени в критериите за безопасност, прогнозира Цочев.
България и Русия не успяха да подготвят договор за инженерни услуги, доставки и строителство за АЕЦ "Белене" в предвидения срок,
съобщи руският в. "Комерсант". Срокът за подготовка на договора между България и руския концерн "Росатом" изтече на 1 юни.
Руската компания обаче се надява, че въпреки това страните ще успеят да подпишат договора до 1 юли, когато изтича срокът за сключването му.
България обаче планира да изчака изводите на британската банка "Ейч Ес Би Си" (HSBC), която е финансов консултант по проекта, отбелязва "Комерсант".
"Уестингхаус" (Wesstinghouse), американският конкурент на "Росатом", пък все по-активно притиска Русия в България, посочва изданието.
Датата 1 юни бе определена като срок за подготовка на договор за инженерни услуги, доставки и строителство с Допълнение "12" към договора за АЕЦ "Белене", което бе подписано в началото на април.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!