Като "геноцид" определиха вчерашното спиране на производствени мощности хора от сектора за производство на "зелена" енергия. Според тях това е незаконно и неоправдано.
Енергийни експерти пък коментираха пред Би Ти Ви, че е нужна обща енергийна политика за всички видове добив.
"Не е виновна зелената енергия. Средно годишно от фотоволтаичните централи се произвеждат 3% от общото. Това е една от заблудите", каза Меглена Русинова от Българската фотоволтаична асоциация.
"Българската фотоволтаична асоциация и другите бяхме подложени на безконтролно спиране на централи вчера. Спазвайки законите на страната, бяхме подложени на незаконни спирания.
Моята централа вчера беше изключена цялата. Как тя би могла да наруши енергийната сигурност на страната - централата работеше вчера с капацитет 20%, а денят беше облачен", коментира Русинова.
Тя каза, че подкрепят министъра да бъда изключвани само тези централи, които не отговарят на закона. Но вчера бяха изключени всички централи, посочи Русинова и съобщи, че вече са подали над 150 жалби в ЕК.
ВЕИ енергията е приоритет в енергийния микс на страната, категорична бе тя.
Очакваме българските институции да спазват закона и да отменят таксата цена достъп, която противоречи на всички европейски и български закони, категорична бе Русинова.
Енергийният експерт Таско Ерменков коментира, че в последните 2-3 години липсата на професионализъм в управлението на системата за енергетиката я е довела до това положение.
"В България като говорим за енергетиката, става като в политиката и футбола. Не всеки може да се упражнява в тази дейност, продължаваме да разделяме енергетиката на фотоволтаици, вятър и т.н., нямаме единна енергийна политика.
Когато говорим за енергетика, не можем да я разглеждаме отделно от цялата икономика. Решавахме въпроса преди с потискане на цените, а ДКЕВР е толкова независима, че от нея нищо не зависи.
Когато трябва да се промени ценатаq премиерът вика председателя на ДКЕВРq казва му цена и след това ДКЕВР търси математическата формула, по която тази такса да бъде оправдана, заявява Ерменков.
Според Иван Хиновски, председател на Българския енергиен форум, в енергетиката е направена серия от грешки.
Валентин Николов, директор на АЕЦ "Козлодуй" посочи, че категорично няма никаква ядрена опасност поради свръхпроизводство на електроенергия в страната.
"Блоковете в АЕЦ обаче не са разчетени дълго време да работят на такъв режим, затова има възможност за технически проблеми и не е хубаво да ги сложим да работят на такъв режим дълго време.
По този начин може да падне повече коефициентът на полезно действие. Има потенциален риск за оборудването, но това е ядрено безопасно. От гледна точка на ядрена безопасност няма никакъв проблем", увери Николов.
Винаги по това време на годината, когато хората не се отопляват, имаме намалено потребление и свръхпроизводство, тогава имаме обикновено големи количества за изнасяне, коментира още Николов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!