Кп паниите, добиващи енергия от възобновяеми източници, ще съдят българския енергиен регулатор ДКЕВР (Държавна комисия за енергийно и водно регулиране) и ще уведомят Брюксел за незаконните според тях нови такси за вятърните и соларните инсталации, които ще нанесат тежък удар на сектора, предаде агенция Ройтерс.
Миналата седмица българският енергиен регулатор публикува решение, според което намалява преференциалните тарифи за електроенергия, произвеждана от вятърни и соларни паркове за вече работещи инсталации като наложи нов пакет от такси за достъп.
Цената за достъп до електропреносната и електроразпределителната мрежи е била поискана от държавния "Електроенергиен системен оператор" и от тримата доставчика ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про".
Мотивите на тези дружества са увеличаващите се техни разходи за управление на мрежите им във връзка с нарастващия брой присъединени и предстоящи за включване в мрежата ВЕИ-проекти. Вятърни и слънчеви централи и мощности на биомаса са с непостоянно производство, което влияе върху баланса на потребление и се нуждае от планиране на допълнителни мерки за действие.
Решението ще намали преференциалната тарифа за фотоволтаичните проекти, завършени до 30 юни тази година с 40% и с 20% за проекти, завършени преди 31 декември 2011 г. Тарифите за ветропарковете ще бъдат намалени с около 10%, пише Ройтерс.
Инвеститорите заявиха, че намаленията нарушават законовите изисквания, тъй като регулаторът не е провел публична дискусия за тях и не е информирал засегнатите компании. Те също така се оплакаха от нарушаване на правилата за конкуренция от регулаторния орган, който според тях злоупотребява с доминиращата си позиция.
"Ще заведем съдебен иск в българския съд идната седмица и подготвяме отделен иск до Европейската комисия", заявил пред Ройтерс изпълнителният директор на Българската ветроенергийна асоциация Себастиан Ньотликс.
Инвеститорите, които са взели заеми за построяването на нови соларни и ветропаркове и разчитат на високи и гарантирани тарифи, твърдят, че решението на регулатора е тромав опит за отмяна на минали решения и за получаване на субсидии за сметка на частния капитал.
"Сумата на заемите само от местни банки е 2 милиарда лева (1,33 млрд. долара), без да вземаме предвид международното финансиране", оплакал се Ньотликс.

Източник:
Архив на Vesti.bg