П редприели сме мерки за сивия сектор в превозите – масови проверки от Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" и КАТ, увери на пресконференция министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов.
В понеделник автобусни превозвачи обявиха национален протест от 1 февруари заради нерешените проблеми в сектора. Те заплашиха, че ще спрат да извършват превози по вътрешните линии. Основните искания на превозвачите са свързани с нерегламентираните превози и липсата на контрол в сектора. Превозвачите се оплакват, че на всяка автогара в България има коли, които возят незаконно. Според тях държавата трябва да им дава субсидии за горивата, да намали ставката или да получават евросубсидии, например.
По-рано днес пред БНР министърът отчете, че в борбата със сивия сектор миналата година на 112 автомобила са били отнети номерата, а два автобуса са със спрени права за извършване на превоз.
Папазов съобщи, че следващата седмица заедно с представители на Министерство на финансите и МВР ще направят среща, на която ще продължат разговорите с превозвачите. Ще уточнят действията и по други искания на бранша, като например въпроса за касовите апарати, компенсациите, които се искат за хора, ползващи различни привилегии при превоза. "За касовите апарати нашата позиция е, че веднъж завинаги трябва да се реши този въпрос. Отлагането само го задълбочава”, категоричен бе министърът.
Повечето въпроси не са за министерството, не можем да ги решим сами. Става въпрос за бюджетни средства, които трябва да се отлеят, подчерта министърът. По думите му в министерството има 37,5 млн. лева, които да бъдат предоставени за компенсация на превозвачите, на лица в специфични нужди.
"Имаше спекулации, че БДЖ ползват горива с различна цена от тази за превозвачите. Това не е така", добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!