Ж ертвите на трудови злополуки у нас за миналата година са 101 при 72 случая през 2013 г.
Данните на НОИ се цитират в прессъобщение на ИА "Главна инспекция по труда" (ГИТ) по повод 28 април - Световният ден за безопасност и здраве при работа.
През 2014 г. са регистрирани 2359 злополуки на работното място, срещу 2264 предходната година.
Въпреки увеличението, обаче, през последните години у нас
тенденцията е към намаляване на трудовите инциденти
Миналата година инспекторите на ГИТ са установили и около 115 000 нарушения на безопасните условия на труд (46 на сто от всички 245 000 нарушения).
Издадени са наказателни постановления за около 13,6 млн. лв., а влезлите в сила са за 11,5 млн. лв.
До отстраняване на нередностите са били спрени 682 машини и обекти, застрашаващи пряко живота и здравето на работниците.
Заради липса на квалификация или работа без лични предпазни средства са били отстранени 209 души.
За да насърчи културата на превенция, ГИТ е разработила
интерактивни инструменти за оценка на риска чрез платформата OiRA
Те могат да се използват както от български, така и от европейските работодатели.
Инструментите позволяват на работодателите сами, без наемане на външни консултанти, да правят задължителната по закон оценка на риска в предприятията си, както и да провеждат обучения и инструктажи на работниците и служителите си.
12 дръвчета бяха засадени в памет на загиналите от трудови злополуки при откриването на кампанията по отбелязване на Световния ден по безопасност и здраве при работа в Южния парк.
Събитието бе организирано от КТ "Подкрепа" съвместно с асоциация "Труд, здраве безопасност", а негов домакин бе столичният кмет Йорданка Фандъкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!