Гърция и България подписаха днес в Солун две споразумения за създаване на компании, които ще поемат планирането, изграждането и търговската експлоатация на газопровода IGB, който ще свързва северния гръцки град Комотини със Стара Загора.
Споразуменията бяха подписани в присъствието на българския министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, гръцкия министър на околната среда, енергетиката и климатичните промени Тина Бирбили и италианския заместник-министър на енергетиката Стефано Саглия.
Подписаните договори са първа стъпка от реализацията на проекта за газопровода.
Изграждането на тръбопровода ще започне в рамките на тази година и се очаква да приключи до 2012 г. Проектът е с бюджет от 150 млн. евро,
45 млн. евро от които са средства, предоставени от Европейския съюз.
В сегашната много трудна икономическа ситуация е много важно да отправим послание на оптизимъм и развитие от главния град на Северна Гърция - Солун, посочи Бирбили.
Първото от подписаните днес споразумения предвижда учредяването на фирмата Asset Company с централа в София, която ще поеме изграждането и експлоатацията на газопровода.
Равно участие от 50% в нея ще имат Българският енергиен холдинг (БЕХ) и гръцко-италианският консорциум ИДЖИ/Посейдон, който се контролира от гръцката газова компания ДЕПА и италианската Едисон.
Второто споразумение предвижда учредяването на търговска компания с централа в Атина, която ще поеме търговското управление на проекта.
В нея гръцката ДЕПА и БЕХ ще имат по 35%, а италианската Едисон - 30%.
Тръбопроводът ще бъде с дължина 170 км и ще даде възможност да се доставя газ на България през Гърция.
Това ще става или с помощта на гръцко-турския газопорвод, или ще се доставя втечнен газ от гръцкото хранилище в Ревитуса.
Чрез газопровода IGB ще може да се доставя газ от България до Румъния и Унгария, след като бъде приключено изграждането на други две газови връзки - България - Румъния и Румъния - Унгария.
Смята се, че по този начин арабски втечнен газ ще може да достига до Югоизточна Европа и така да бъде постигната диверсификация на газовите доставки в района.
По въпроса за петролопровода Бургас - Александруполис, гръцкият министър заяви, че той е приоритет на гръцкото правителство, "както беше потвърдено наскоро при посещението на гръцкия премиер Георгиос Папандреу в Москва".
Междувременно много добре информиран източник от Европейската комисия е заявил за БТА, че
ЕК отпуска 60 млн. евро за реверсивна газова връзка между България и Сърбия
За разлика от проектите за взаимно свързване между газовите системи на България, Румъния и Гърция, които се финансират от Плана за възстановяване на Европейската комисия на обща стойност 4 млрд. евро, проектът между България и Сърбия ще е част от общото енергийно споразумение между Европейския съюз, страните от Западните Балкани и Украйна.
Европейската комисия вече съобщи, че утре българският министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков и сръбският министър на енергетиката Петър Шкундрич ще подпишат споразумението за изграждане на реверсивна газова връзка между България и Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!