Газовите компании на Русия, България, Гърция и Сърбия подписаха днес в Сочи споразумение за сътрудничество по проекта "Южен поток".
От българска страна споразумението бе парафирано през април т.г. по време на визитата на Сергей Станишев в Москва.
Това стана в деня, в който разговори в Сочи водят руският премиер Владимир Путин и италианския му колега Силивио Берлускони. Италия е една от крайните точки, до която трябва да стига руския газ по "Южен поток".
"Газпром" сключи днес в Сочи споразумения с газовите компании на България, Гърция и Сърбия за създаване на смесени предприятия за организацията на строителството на газопровода по територията на тези страни, уточни ИТАР-ТАСС.
От страна на "Газпром" споразуменията са подписани от президента на компанията Алексей Милер, а от страна на Гърция и Сърбия документите бяха подписани съответно от ръководителите на ДЕСФА и "Сърбиягаз". От името на Българския енергиен холдинг (БЕХ)подписа изпълнителният директор Галина Тошева.
От "Газпром" съобщиха, че подписаните документи определят принципите на взаимодействие на страните в прединвестиционния етап на проекта и определят условията, реда на създаването и механизмите на дейността на смесените предприятия, учредявани от Газпром с всяка една от страните.
С Гърция и България смесените дружества се създават на паритетна основа за проектирането, строителството и експлоатацията на участъците от "Южен поток". Делът на "Газпром" в съвместното предприятие със Сърбия е 51%, а на "Сърбиягаз" - 49%.
Във функциите на смесените дружества ще влиза подготовката на технико-икономическата обосновка (ТИО) на газопровода на територията на тези страни, въз основа на която ще се вземе окончателното инвестиционно решение по изпълнението на "Южен поток".
ТИО ще съдържа подробна оценка на всички технически, юридически, финансови, екологични и икономически характеристики и показатели на проекта, припомни източник от "Газпром".
Предстои "Газпром" и БЕХ да подпишат акционерно споразумение, установяващо съответните права и задължения на страните като съдружници.
Докато Европа ускорява проекта "Набуко", за да се снабдява с газ, заобикаляйки Русия, Москва взема конкретни мерки, за да вдъхне живот на собствената си инициатива - газопровода "Южен поток", пише руският вестник "Газета" в публикация под заглавие "Южен поток ще потече от Сочи".
От днес сред официалните партньор на Газпром по проекта Южен поток ще бъде и "Българският енергиен холдинг", посочва изданието.
В проекта на руския газов монополист за България е определена една от ключовите роли - на българска територия тръбопроводът трябва да "изплува" на сушата от дъното на Черно море.
За съгласието си София поиска от Москва не малко отстъпки. Според български официални лица сред изискванията се откроява отказа от посреднически схеми и преминаване към преки договори за доставка на газ.
Сега транспортът на газ за България се извършва от компанията ВИЕЕ (WIEE), която е съвместно предприятие на "Газпром" и германската Винтерсхал (Wintershall), и "Овергаз" - съвместно предприятие на "Газпром" и частни инвеститори.
Освен това София настоя за намаляване на обема на износа на руски газ, преразглеждайки към повишение обема на транзитните доставки, а също и за предоставяне на държавни гаранции за сигурността на доставките и ясно определяне на алтернативни маршрути за транспорт на газ в случай на нова "газова война".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!