България подписа четири споразумения за финансиране на различни проекти от Международен Фонд Козлодуй (МФК) на обща стойност 12,2 млн. евро.
Това съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Споразуменията бяха подписани в Лондон на заседание на Асамблеята на донорите на фондовете за подпомагане на извеждането от експлоатация на блокове в ядрените централи в Бохунице - Словакия, Игналина - Литва и Козлодуй - България.
Министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков подписа меморандум за безвъзмездна помощ като част от програмата за
енергийна ефективност в обществени сгради.
Документът предвижда 5 млн. евро и включва техническа помощ за подготовка на програмата (300 хил. евро), маркетинг на проекта (250 хил. евро), обучение и консултантска подкрепа (250 хил. евро), както и помощ за местните власти при прилагане на програмата (4,2 млн. евро).
Досега са рехабилитирани повече от 200 обществени сгради в страната, в резултат на което спестената консумация на ток в тях е близо 50%. В момента съществуват около 6 хил. обществени сгради, за чиято рехабилитация са необходими около 250 млн. евро.
Енергийният министър подписа и споразумение за безвъзмездна помощ за
изграждане на малка водноелектрическа централа
(ВЕЦ) с мощност 1,25 мегавата на територията на Рилския манастир. Допълнителна цел е рехабилитирането на сградите на манастира и други обществени сгради в община Рила, като се използват средства от продажбата на неизползваната електроенергия.
Финансирането на проекта възлиза на 2,9 млн. евро.
Изпълнителният директор на ДП "Радиоактивни отпадъци" (ДП РАО) Борис Пеков подписа изменение на споразумение за безвъзмездна помощ за проектиране и
изграждане на хранилище за погребване на радиоактивни отпадъци.
С изменението помощта се увеличава със 100 хил. евро, достигайки 3,1 млн. евро.
Четвъртото споразумение, което бе подписано в британската столица, е за подготовка на технически проект, изграждане и въвеждане в експлоатация на
Национално хранилище за радиоактивни отпадъци.
Тези дейности ще бъдат финансирани от МФК с 4,2 млн. евро. На 18-ото заседание на Асамблеята на донорите в Лондон бе направен и преглед на изпълняваните досега проекти, финансирани от МФК.
МФК е създаден през 2001 г. с цел управление на безвъзмездната помощ, отпусната от Европейската комисия (ЕК) за намаляване на последиците от предсрочното извеждане от експлоатация на блокове на АЕЦ "Козлодуй".
Администратор на помощта е Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР). Управлението на средствата от българска страна се осъществява от МИЕТ.
Според правилата на МФК банката предоставя средства за финансиране или съфинансиране на отделни проекти след тяхното одобрение от Асамблеята на донорите, в която решаващ глас има ЕК.
До момента договорените средства са 512,675 млн. евро. В областта на ядрената енергетика са подписани осем споразумения на стойност 292,355 млн. евро.
Още 220,320 млн. евро са отпуснати по 23 споразумения в сектор неядрена енергетика. За периода 2010-2013 г. са договорени допълнително 300 млн. евро от ЕК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!