България има повече проблеми с корупцията от Намибия и Гана.
Това показва годишното изследване на на индекса за възприятие на корупцията за тази и миналата година, изготвено от неправителствената организация "Трансперънси интернешънъл".
Изпълнителният директор на "Прозрачност без граници" Диана Ковачева обясни, че индексът на страната ни продължава да бъде под 5 и да се върти около критичния минимум 3. По думите й новината не е добра.
През 2009 г. у нас е регистриран индекс на корупцията 3,8. За тази година се отбелязва спад с 0,2 пункта.
Индексът в класацията се изработва въз основа на допитвания сред бизнесмени и експерти. Той варира от 10 за "чиста" страна до нула за проядена от корупцията страна.
Изследването отрежда на България 73-то място по справяне с корупцията сред 178 държави, включени в изследването.
Преди нас в класацията са страни като Бахрейн, Йордания, Саудитска Арабия, Намибия, Гана и други. На 56-то място се нарежда Турция.
Политологът Огнян Минчев, който е председател на Управителния съвет на Асоциация "Прозрачност без граници" смята, че има връзка между ниските резултати на България в битката срещу корупцията и зависимостта на българската енергетика от руски компании.
Той подчерта, че Русия е на 154-то място в индекса, а руските институции и бизнес корпорации възпроизвеждат критично ниско равнище на прозрачността при осъществяването на своята дейност.
Не може 100% да си зависим от страни и институции, които са на дъното на таблицата и да очакват да растеш до нейния връх, подчерта Минчев.
Дания, Нова Зеландия и Сингапур са най-некорумпираните страни в света
с индекс 9,3. Те заемаха челните места и в миналогодишната класация. Предпоследни са Афганистан и Мианма с индекс 1,4, а последна е Сомалия с индекс 1,1.
САЩ за пръв път изпаднаха от челните 20 места. Миналата година те бяха на 19-о място с индекс 7,5, а тази година са на 22-о място с индекс 7,1. Това е най-ниската позиция на САЩ в 15-годишна история на класацията, отбелязва Ройтерс.
"Тези резултати показват, че са необходими много по-големи усилия за укрепване на доброто държавно управление в света. Недопустимо е да се приеме, че корупцията ще си съществува.
Твърде много бедни и уязвими хора по света продължават да страдат от последствията й. Нужно е да видим много по-съществено прилагане на съществуващите правила и закони", се казва в изявление на председателката на "Трансперънси интернешънъл" Югет Лабел.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!