В ярвам, че България ще има своето правителство в следващите две седмици и вярвам, че то ще проведе ясни и ефективни реформи в няколко сектора. Това заяви президентът Росен Плевнелиев на въпрос на австрийски журналисти за това, че много австрийски фирми се оплакват от недостатъчна правна сигурност в България.
Днес той се среща с австрийския президент Хайнц Фишер.
Всяка една реформа създава повече сигурност, според Плевнелиев.
"Реформата в сектор "Енергетика" не може да бъде отлагана повече и ние го осъзнаваме много добре. Проблемите в българската енергетика и на чуждестранни инвеститори в българската енергетика са, че регулаторът е политически зависим и, че в България в последните 10 години нямаме честен дебат по енергетиката и приоритети й", коментира Плевнелиев.
Той заяви, че това се променя, тъй като служебното правителство е стартирало важната инициатива "Енергиен борд".
"Тя променя изцяло подхода в българската енергетика, защото е много лесно да се сочи към една или друга международна фирма, защо сочим към тях, а не посочим българските държавни компании-монополи, които са неефективни и непрозрачни и, които също допринасят за ситуацията в българския енергиен сектор, каквато е днес", каза президентът.
Според него, Енергийният борд събирал всички на една маса, където говорят честно и открито за енергетика и търсят решенията заедно. България е енергиен център, но когато се работи на тъмно и на парче се получава резултатът, който имаме, анализира Плевнелиев.
По думите му, ако се засили идеята за Енергиен борд, ако заедно с Европейската банка за възстановяване и развитие се довърши стратегията в сектор "Енергетика", която е почти на финала, ако страната е силна в изпълнението на стратегията, само след 1-2 години институциите ще бъдат в друго състояние.
"Повече от ясно е, че българските институции не са перфектни и имаме какво да подобрим в работата им. Повече от ясно е, че ще имаме и 5 правителства в последните 2 г., каза Плевнелиев и добави, че това е ясен знак за нестабилност, но българската икономика продължавала да расте", каза Плевнелиев.
"Догодина вероятно ще имаме ръст от 1,5%. Ако политиците се обединят наистина, ако успеем да излезем на високо ниво на стабилност, както политическа, така и институционална, България има силен потенциал за много повече инвестиции и ръст", добави той.
Двустранният стокообмен надхвърля над 1 млрд. евро годишно, а австрийските инвестиции в България достигат 6 млрд. евро - Австрия винаги е на водещите места като инвеститор в България, каза Плевнелиев. Той информира, че
предстои изграждането на сложни технически и трудни за изпълнение проекти, като тунел на магистрала "Струма" от 15 км, тунел под Шипка, жп тунели и мостове.
Тук австрийските компании са световен лидер и ще разчитаме на сътрудничество с тях, подчерта Плевнелиев.
Информирах президента Фишер, че в България има политически консенсус за строителството на "Южен поток". Надявам се в много коректен, съвместен диалог с новата ЕК да бъде намерено решението как "Южен поток" да бъде построен в синхрон с европейските правила и след като ЕК въведе зелена линия за това, заяви държавният глава. За "Южен поток" ЕК и българското правителство работят заедно, добави той.
България, продължи той, е постигнала политически консенсус за изграждането на "Южен поток", но този политически консенсус се базира на, това че "Южен поток" ще бъде изграден по отношение на европейските директиви и в синхрон с европейските правила.
Той изрази молбата си към Русия да интензифицира преговорите си с Е и "Газпром", да седне на една маса с новоизбраната ЕК, за да се реши въпросът с третия либерализационен пакет за "Южен поток".
Той коментира, че газовите интерконектори са стратегически важни за нас, Австрия е важен фактор и ни подкрепя в това начинание.
Плевнелиев посочи и възможностите за намиране на газ в Черноморския регион, където OMW и други компании вече търсели газ в Черноморския шелф. България подготвя и следващи концесии в черноморската ни зона и ще се радваме да участват австрийски компании, добави той.
"При ситуацията в Украйна, както и отношенията с Русия генерално и Австрия и България са държави, които търсят разумни и добри отношения в региона. В момента трудната ситуация, санкциите, които наложихме, обратните санкции от страна на Русия са една чувствителна тема. България и Австрия са държави с ясно разбиране и надежда, че ще работим заедно за доверие и за това Русия да бъде наистина такъв партньор, какъвто искаме да имаме и обратното ЕС и Русия да стъпят на здравата база на сътрудничество, партньорство и мирно уреждане", каза Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!