Цялата сума за закупуването на обособената част от "Кремиковци" от фирма "Елтрейд къмпани" ЕООД е осигурена от Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Това съобщиха от банката.
Преди няколко дни от ПИБ съобщиха, че са отпуснали 59 млн. евро за сделката.
Днес, обаче, със съобщението, че е осигурила цялата сума по сделката - 161,6 млн. евро (316 млн. лв.), ПИБ признава, че е реалният купувач в сделката.
"ПИБ" АД предостави мостово кредитиране до пълния размер на сделката на стратегическите партньори на "Елтрейд къмпани" ЕООД - фирмите "Надин Металс трейд" ЕООД и "Велпет консулт" ЕООД, съобщи банката.
Трите дружества нямат икономическа свързаност съгласно действащите нормативни разпоредби в страната и в тази връзка не формират голяма експозиция, заявяват от ПИБ.
"Дружествата ще развиват разнородна дейност. Тези фирми ще придобият активи, които са самостоятелно обособени на технологичен и функционален принцип.
Те ще генерират различни по своя характер входящи парични потоци. Фирмите имат предварителни договори с чужди контрагенти за продажба на активи и продукция", казват още от банката.
Министър Трайчо Трайков е доволен от продажбата на "Кремиковци"
и е оптимист за бъдещето на предприятието. Това каза той пред журналисти в кулоарите на парламента.
Трайков добави, че вече се е срещнал с представители на купувача, които са му разказали за плановете си. Според Трайчо Трайков важното е, че служителите ще получат дължимите си заплати, държавата ще получи 80 млн. лева, които ще влязат в НАП и в бюджета.
От днес започва пълна данъчна проверка на фирмата купувач
на металургичния комбинат "Кремиковци", съобщиха от Националната агенция за приходите (НАП).
Данъчните ще разследват произхода на средствата за купуването на предприятието, транзакциите на дружеството с други фирми и физически лица от момента на създаването си и всички данъчни последици, които са възникнали от движението на паричните потоци преди и след сделката за "Кремиковци".
Проверката ще бъде основно насочена към данъка върху добавената стойност, посочват от НАП, но ще обхване и корпоративните данъци и дължимите осигурителни вноски.
Според Закона за ДДС всяко лице, чийто оборот за последните 12 последователни месеца надхвърля 50 хил. лв., е задължено да се регистрира за целите на данъка върху добавената стойност, се припомня в прессъобщението.
Дружеството - купувач на металургичния комбинат, няма ДДС-регистрация към момента, въпреки че очевидно е привлякло инвестиции в значителни размери, отбелязват от НАП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!