П оставили сме си амбициозна задача до края на 2015 г. пазарът на електроенергия да бъде изцяло либерализиран, което означава и битовите клиенти да могат да избират кой доставчик на електроенергия да им доставя електричеството до дома.
Това заяви на пресконференция днес министърът на енергетиката Теменужка Петкова при представянето на отчета си за първите 100 дни управление в сектора "енергетика".
Българската независима енергийна борса получи своя лиценз от ДКЕВР, работим по платформата за изграждане на енергийната борса, посочи Петкова. Тя каза, че все още не е избран модел, по който да се случи пълното либерализиране на пазара.
Основен приоритет на министерството на енергетиката в момента е намаляване на огромния дефицит в НЕК
Освен предоговарянето на цените на електроенергията, която НЕК изкупува от двете американски централи, други мерки за намаляване на дефицита са предприети чрез промените в Закона за енергетиката, които вчера бяха приети на второ четене от ресорната комисия в парламента.
Те предвиждат НЕК да не изкупува електроенергия от топлоцентрали, ако не е високоефективна, както и да няма преференциални цени за енергията от ВЕИ, с изключение на енергията от биомаса от животински торове. Всички енергийни предприятия пък ежегодно ще бъдат проверявани от АДФИ, посочи Петкова.
Теменужка Петкова посочи, че няма основания за притеснение, че няма да бъдат спазени сроковете за удължаване ан живота на 5-ти и 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй". За 5-ти блок обаче нямаме никакво време - неговият експлоатационен срок приключва през 2017 г., добави тя. Необходими са 270 млн. евро за удължаване на живота на реакторите, досега са извършени дейности за 190 млн. лв., обмисляме възможност за външно финансиране, както и да предложим дивидента на БЕХ да бъде изчислен на консолидирана база, каза министърът.
Петкова съобщи, че има голям интерес от международни компании за проучване и разработване на българските находища на нефт и газ в Черно море - блоковете "Силистар" и "Терес".
Работи се усилено и по изграждането на газовите връзки, за да не е зависима страната ни от един единствен доставчик на газ.
До 31 май трябва да бъде взето инвестиционното решение за изграждане на газовата връзка с Гърция, по която можем да получаваме азербайджански газ, посочи Петкова
Относно възможността за изграждане на 7-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" министър Петкова каза, че подписаният при предишното правителство договор с "Уестингахаус" (Westinghouse) е договор под условие и че такава мощност ще бъде изграждана само при икономически обоснован проект. В момента преразглеждаме всяка една клауза от договора, добави тя.
Подписан е меморандум между НЕК и всяка от американските централи - ТЕЦ AES Марица Изток 1 и ТЕЦ Контур Глобал Марица Изток 3, съобщи още министър Петкова.
Меморандумите предвиждат, че дългосрочните договори за изкупуване на произведената от централите електроенергия ще бъдат предоговорени и цените - намалени, каза Петкова. От своя страна пък НЕК гарантира, че ще изплати просрочените задължения към двете централи.
Надяваме се до края на март 2015 г. да се случи финалното предоговаряне на условията за дългосрочно изкупуване на енергията от американските топлоцентрали, заяви Петкова.
Общо 600 млн. лв. дължи НЕК на двете американски централи, това са просрочени задължения, натрупани от миналата година, уточни Петкова.
От своя страна двете централи пък имат забавени плащания към държавните Мини "Марица Изток", което поставя под заплаха тяхната инвестиционна програма, както и разплащането с миньорите, допълни министърът.
До този момент ЕК не се е произнесла относно изпратеното още от предишния състав на ДКЕВР писмо с молба за становище дали сключените още през 2001 г. договори за изкупуване на енергията с двете американски централи не представляват нерегламентирана държавна помощ.
ЕК бе изпратила запитване със 17 въпроса, на които ние сме отговорили и сме дали нашето становище, но отговор от ЕК няма, обясни Петкова. Тя обаче е на мнение, че независимо от това дали ще има или не отговор от ЕК, българската държава трябва задължително да предоговори условията, за да се намали дефицита на НЕК.
Теменужка Петкова отказа да очертае възможностите при новото договаряне с централите. Според експерти в областта една от най-реалистичните възможности е цената да бъде намалена за сметка на удължаване на срока на изкупуване на енергията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!