П челари сложиха пчелен кошер пред Mинистерството на земеделието и храните в знак на протест и разсипаха по стълбите на сградата пчелен прашец.
Десетки пчелари протестираха днес и настояват да се намери начин за подпомагането им, предаде БГНЕС.
Пред МЗХ се събираше и подписка за адекватно държавно подпомагане на пчеларите в България.
Според данните на бранша родните пчелари са били 38 хиляди през 2007 г., а през 2012 г. - 19 000.
"Пчелите не са всичко, но без пчели всичко ще е нищо", "Пчеларството равнопоставен сектор в земеделието", "Директни плащания за пчелно семейство", "Пчелите – бъдеще за планетата", бяха сред плакатите, които носеха пчеларите.
"Пчеларството е важен сектор за българското земеделие, тъй като предлага отлични възможности за заетост във всички региони на страната", заяви зам.-министърът на земеделието и храните Явор Гечев на среща с протестиращите пчелари.
"В новата Програма за развитие на селските райони предвиждаме да има отделна схема за пчеларство по мярка "Агроекология", което дава още една възможност за субсидиране на сектора", допълни ресорният зам.-министър. В програмата ще има и самостоятелно обособена подпрограма за малки стопанства и производители, по която пчеларите също ще могат да бъдат бенефициенти.
И през следващия програмен период те ще имат възможност да продължат да кандидатстват по мярката за млади фермери. Предстои и стартирането на следващата тригодишна Национална програма по пчеларство, по която ще има пет мерки за подпомагане. За да продължи диалогът между представителите на сектора и МЗХ бе насрочена работна среща за последната седмица на месец ноември.
БГНЕС припомня, че преди два дни, на 21 октомври, от ДФ "Земеделие" съобщиха, че Националната програма по пчеларство за 2011-2013 (НПП) успешно е приключила третата година от прилагането си.
Фонд "Земеделие" изплатил общо 5865 000 лева, по 976 заявления на пчелари. Това прави 90% усвояемост на бюджета за 2013 г., което е най-високият процент, реализиран досега по програмата. През 2012 г. усвояемостта е била 82%, а плащанията – 5 367 783 лева.
Същевременно
представители на българските животновъди предупредиха, че ще блокират автомагистрала "Тракия" на 29 октомври при с. Труд, ако до една седмица субсидиите за "глава животно" не им бъдат изплатени.
Това съобщиха днес в Националния пресклуб на БТА от Националната асоциация на животновъдите в България, Съюза на животновъдите в България и други браншови организации.
Според Бойко Синапов - председател на Асоциацията на животновъдите, министерството на земеделието не е спазило уговорката към бранша и е изплатена много малка част от дължимите 140 млн. лв. субсидии.
Искаме да получим поне 70% от дължимото, настоя Синапов. Няма да позволим да ни извиват ръцете, заяви Синапов. Той и колегите му посочиха, че диалог между министерството на земеделието и бранша изцяло липсва, цари пълна неяснота какъв ще бъде бюджетът за животновъдство за 2014 г., както и какво ще се случва през следващия програмен период - 2014-2012 година.
Никой не се допитва до нас по тези важни въпроси, министерството не свиква и заседания на Консултативния съвет по животновъдство, каза Синапов. Според представителите на браншовите организации животновъдството не се развива, а се връща назад.
Овцевъдството загива, голяма част от българските животновъди нямат пасища и мери, посочиха от бранша. Отправен бе апел през идната година субсидиите да бъдат увеличени, "за да не забравят българските деца истинския вкус на родното мляко и месо".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!