Жилищата на българския пазар на недвижими имоти през 2011 г. са най-достъпни от шест години насам.
Това показват данните от анализ на МКБ Юнионбанк.
Коефициентът за достъпност, с който се измерва времето, необходимо да се закупи един имот с получаваните доходи, е паднал до най-ниската си стойност от 2007 г. насам, когато беше пикът на пазара на имоти.
Ако домакинствата заделят целия си доход за покупка на собствен имот, то ще са им необходими 3 години и половина, по данни към второто тримесечие на 2011 г. Това е с 3,4 години по-малко спрямо 2007 г., сочи сравнителният анализ.
Като причини за повишаващата се достъпност на жилищата се посочват продължаващият спад в цените на недвижимите имоти в страната и ръстът в доходите на населението, отчитан от Националния статистически институт.
Експертите отбелязват обаче, че нарастващата достъпност за покупка на жилище се отнася единствено за заетите, като от началото на кризата, поради растящата безработица, коефициентът обхваща все по-малък кръг от домакинствата.
Подобно на движението в страната, коефициентът за достъпност на жилищата в София през 2011 г. също достига до най-ниската си точка за разглеждания период.
В столицата върхът на показателя е отбелязан през 2008 г., като намалението за последните 30 месеца е двойно и в размер на 4,2 години. Анализът на финансовата институция показва още, че
тежестта на ипотечните жилищни кредити върху домакинските бюджети намалява
от 2006 г. насам. Делът на вноската по ипотечен кредит в общия доход на домакинството спада постепенно от 41,8% през 2006 г. до 32,7% през второто тримесечие на 2011 г.
Изключение за наблюдавания период прави 2005 г., когато вноската е била 33,7% от домакинския бюджет, което анализаторите обясняват с по-малкия размер на изтеглените тогава ипотеки.
Низходящата тенденция се обяснява най-вече с намаляването на средния размер на изтеглените ипотечни кредити, както и в по-малка степен - с нарастването на средния доход на домакинствата, отчитан от НСИ.
Най-съществената е разликата между 2008 г. и 2009 г., когато тежестта на ипотечните кредити върху домакинските бюджети намалява с 4,5 процентни пункта - от 41,1% до 36,6%.
Въпреки достигнатата стойност от 32,7% през тази година, заради по-ниските доходи на българските домакинства, ипотечният кредит у нас е значително по-голямо бреме в сравнение със САЩ, където същият показател е 13%, сравняват от банката.
Повече новини за финанси в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!