Започва процедура по принудително премахване на незаконни кабели в цялата страна.
Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова, предаде Агенция "Фокус".
По думите на министъра първият срок за премахване на всички въздушни кабели е бил до 2005 г.
Впоследствие той е бил удължен до 2007 г., т.е. вече са изтекли пет години след крайния срок, в който кабелите трябвало да бъдат премахнати.
Общият брой на такива заповеди, издадени от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) е над 450, от които 258 вече са в сила.
Министърът уточни, че в една заповед за премахване на висящи кабели понякога се включват цели квартали.
Кабелните оператори и доставчиците на интернет са имали възможност до 2007 г. да премахнат всички висящи кабели и да ги поставят под земята.
Тези които не са ги махнали, могат доброволно да го направят и да вкарат кабелите под земята, имаме готовност в тези случаи бързо да преустановим тези принудителни процеси, за да няма ощетени гражданите, обърна се към операторите министърът.
Не се сърдете на държавата, вашите доставчици имаха пет години да премахнат висящите кабели и ако не са го направили, сърдете се на тях, каза министърът.
За последен път акция по премахване на незаконно висящи кабели в София имаше преди около година, когато част от центъра на столицата остана без интернет и кабелна телевизия.
Тогава стана ясно, че на места в старите квартали на столицата няма как кабелите да стигнат до сградите под земята.
Министърът съобщи още, че след проверка е констатирано, че
593 базови станции на мобилните оператори нямат разрешение за строеж
и най-вероятно нямат и разрешение за ползване и са незаконни. Операторите ще имат възможност за няколко часа да преустановят електрозахранването, да премахнат антените си, за да може ДНСК да констатира, че те са направили това доброволно и впоследствие оперативно чрез общината да им се издадат необходимите документи, за да направят базовите си станции законни, обясни министърът.
Това ще предотврати предвиденото по закон изключване на електрозахранването на незаконните станциите по график, каквото би следвало да се направи от следващия месец.
Министърът информира, че през миналата година над 1361 незаконни постройки са премахнати, а проверките са били над 11 хиляди.
Заложените за премахване постройки през 2011 г. са били 800. За тази година са планирани да бъдат съборени 1000 постройки, но има вероятност бройката да се увеличи, без това да ни е самоцел, по-скоро говорим за спазване на закона, допълни министърът.
Павлова откри сред по-значимите случаи на борба с незаконното строителство ваканционния комплекс "Златна перла" край Варвара. Там от десет заповеди за премахване пет са в сила и на 19 април започва премахването на строежите.
Във Варна има планирани за премахване 80 сгради, предвижда се да бъде съборена масивна административна сграда и бетонов възел в Разлог, както и четири басейна в Русе.
В района на язовир "Ивайловград" 100 са премахнатите незаконни строежи и продължава работата по още 18 обекта. За язовир "Искър" има 19 заповеди за премахване, от които седем са изпълнени и продължава работата по останалите. Доброволно
премахване на девет незаконни павилиони и на едно заведение в курорта "Златни пясъци"
е започнало днес, съобщи началникът на Дирекцията за национален строителен контрол Милка Гечева.
Тя съобщи, че в изпълнение на Закона за устройството на черноморското крайбрежие и на Закона за устройството на територията през 2008 г.
ДНСК е проверила всички плажове и са били издадени 197 заповеди, от които 183 са влезли в сила и от тях 177 са изпълнени, а за останалите предстои изпълнение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!