Вчера от прилагащия орган по Протокола от Киото са съобщили за намерението да отнемат акредитацията на България за участие в системата за обмен на емисии парникови газове.
Причината е, че още 2007 г. министерство на Джевджет Чакъров не е изпълнило нито едно от препоръките на прилагащият орган, каза днес министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Приходите от търговия с емисии са част от антикризисните мерки
на правителството. Кабинетът очакваше от тях 300 млн. лв. приходи.
Караджова обвини предшественика си в некомпетентност и призна, че е знаела за възможността на България да търгува с емисии да бъде отнета.
Тя обясни, че не го е обявила, защото до последно от кабинета са се надявали на положителен отговор.
Акредитацията на България ще бъде отнета вероятно на 30 юни
Предприятията, които имат право на търговия с емисии, могат да направят това до тази дата.
Най-ранния срок, в който страната ни може отново да кандидатства за участие в зелената схема за търговия с емисии, е средата на септември.
В най-оптимистичния вариант акредитацията за участие в схемата за търговия с емисии може да бъде получена през ноември.
"Въпросът е за лошия имидж, който имаме, въпросът е за това, че сме една чудесна държава с чудесни хора и с едни погрешни решения, престъпнио бездействие, тотална некомпетентност. Ние в момента просто сме сложени на черната стена", коментира екоминистърът.
Стойността на квотите за търговия с емисии на българските фирми е 65–70 млн. евро
Министър Караджова определи като съкрушителен доклада на прилагащия орган за наблюдение и изпълнение на Протокола от Киото.
В рамките на две години, от 2007 до 2009 г., министерството, ръководено по онова време от Джевдет Чакъров, не е изпълнило нито една препоръка от прилагащия орган.
Страната ни не е показала, че разполага с прозрачна система за изразходваните емисии.
Преди в подобно положение е изпадала и Гърция, но там са взели бързи мерки и в рамките на 6–7 месеца акредитацията на южната ни съседка е била върната.
Държавата губи от това, че ако бяхме успели да намерим купувач за държавните квоти, през лятото можеше да сключим сделка и да бъдат направени съответните преводи, каза Караджова.
Държавата няма да успее да реализира своите квоти до 30 юни, тъй като законът, който регламентира това, е все още на първо четене в парламента.
Джевдет Чакъров категорично отрече обвиненията на Караджова
в некомпетентност. Досегашните ежегодни одити, извършвани от компетентните
международни институции на системата, винаги са потвърждавали легитимността на държавата за участие в механизмите за търговия с емисии, отбелязва Чакъров.
По думите му през четирите години на управление на предишния екип на МОСВ при всеки одит, е доказвана надеждността на системата по отношение на достоверността на изчисленията за отделяните в страната вредни емисии, както и на свободните емисии.
Решението за отнемане на легитимността на България за участие в механизмите за търговия с емисии парникови газове по Протокола от Киото е взето при последния одит през октомври миналата година, на базата на представената от новия екип на
МОСВ информация за новата организация на националната система за инвентаризация на емисиите парникови газове, посочва бившият екоминистър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!