О сновният проблем в енергетиката е липсата на каквото и да е желание за реформи в този сектор, в който злоупотребите са огромни.
Това заяви в предаването "Здравей, България" по Нова ТВ Румен Радев - зам.-председател на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Той изброи някои от проблемите в сектора: неефективно използване на работната сила в държавните предприятия, кражба при организация на доставки на суровини, на дълготрайни активи в държавни предприятия, злоупотреби при организацията на износ на електроенергия - по думите на Радев изнасят само частни търговци, не държавни производства на ток.
Като сериозен проблем Румен Радев акцентира върху начина, по който са осигурени покупките на електроенергия от възобновяеми енергийни източници (ВЕИ)
"Някога философията за подкрепа на производството на енергия от възобновяеми енергийни източници беше да защити технологии, които към онзи момент бяха неефективни, но доклад до ЕК показва, че в периода 2008-2012 г. с 80% са поевтинели например капиталовите разходи за фотоволтаици", заяви Радев. По думите му обаче цените за изкупуване не са били намалени.
"Плановете ни за протести срещу повишаването на цената на тока за бизнеса са съвсем сериозни. Заявили сме ги предварително и с дата и час, за да се приготви и нашата енергийна инфраструктура", добави той.
"В 11 ч. в петък планираме изключване на енергийни мощности в нашите предприятия. Ако всички колеги, които са потвърдили, че ще го направят, действително го направим едновременно, това ще се усети като удар и проблем за мрежата до Германия”, заяви той.
По темата се включи и председателят на Единна народна партия Мария Капон. Тя каза, че в момента на страницата на Електроенергийния системен оператор (ЕСО) може да се види план за развитие на преносната електрическа мрежа в България за периода 2015-2024 година”, обясни Мария Капон.
Там, по думите ѝ, са планираните за присъединявания ВЕИ в електропреносната и електроразпределителната мрежа, които са за сума 1489 мегавата. "Това е още реактор и половина на "Белене" или "Козлодуй"", обясни Мария Капон. Според нея в тази таблица личат олигархични интереси и планове за още злоупотреби с производството на ток от ВЕИ.
След нея в предаването участва председателят на комисията по енергетика в НС Делян Добрев, който отговори на обвиненията ѝ с думите, че след февруари няма вече преференциални цени за този вид производство и който желае да инвестира във ВЕИ, ще продава произведения ток на свободния пазар.
По думите му след срещата при премиера вчера са били взети няколко решения, с които да се променят изходните данни на Регулатора, така че той, като приложи своя модел, да получи различен краен резултат.
Според Делян Добрев обаче най-същественото е проверката на Агенцията за държавна финансова инспекция върху ВЕИ сектора, която цели да провери дали има незаконно присъединени фотоволтаици и вятърни централи. По думите му регулаторът ще отнеме лицензите на тези, при които има нарушение в процедурите.
„По-големият ефект ще бъде в това, ако реалните разходи за инвестицията в тези фотоволтаици се разминава с прогнозните разходи, които регулаторът е взел за база при определянето на преференциалната цена”, обясни Делян Добрев.
По думите му това означава, че ако са построили централите за по-малко пари, отколкото е смятал регулаторът, цените ще бъдат регулирани надолу.
Освен това правителството се е ангажирало да намали административните разходи в следващите три години с по 10% всяка година.
Междувременно пред БНР Божидар Митев, председател на Независимата синдикална организация на енергетиците към КНСБ, определи протестите на едрия бизнес срещу цените на тока като "меко казано, странни, дори нахални".
В предаването "Преди всички" той заяви, че вече 25 години едрият бизнес е обгрижван от всички власти и правителства, като това винаги е било за сметка на работещите хора у нас.
Според Митев коментарите на политическите сили за решенията на КЕВР говорят, че регулаторът не е независим, дори, по думите му, се прави опит да се упражни натиск. Той коментира и обявеното вчера от министъра на енергетиката Теменужка Петкова намерение на правителството за намаляване на разходите в държавната енергетика с 10 на сто всяка година в рамките на три години с думите, че административните разходи са капка в морето и те не могат да осигурят 10% спад на разходите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!