Хората имат право да знаят кой е собственикът на пенсионен фонд "Доверие".
Това заяви пред журналисти в Народното събрание министър-председателят Пламен Орешарски, цитиран от "Фокус".
Там има интереси на милиони български граждани, добави премиерът.
Що се касае до съобщението на сегашния собственик, че е приключил преговорите, аз разбирам, че е приключил предварителните преговори, и предстои да внесе съответните документи в Комисията за финансов надзор (КФН), каза още Орешарски.
Той добави, че в постоянна връзка съм с председателя на КФН Стоян Мавродиев.
В отговор на питане за сделката министър-председателят каза, че има уверението на Мавродиев, че ще бъдат направени всички необходими проверки.
Той посочи, че ще бъде направено всичко необходимо крайният резултат да бъде едно прозрачно решение и изрази надежда фондът да има собственик, който да се грижи добре за спестяванията на хората.
По действащото законодателство има достатъчно механизми, ако информацията е силно смущаваща, сделката да бъде спряна, а не мисля, че ръководителят на КФН е безотговорен човек, каза Орешарски пред журналистите.
По-рано в изказване пред депутатите
министърът на финансите Петър Чобанов отрече да има спекулация с данните за дължимото ДДС на бизнеса
В тези 776 млн. лева, които обяви премиерът, има и ДДС от текущия период.
Тук няма никаква спекулация, тъй като това ДДС също се дължи от държавата, коментира пред журналисти в парламента министър Чобанов и отбеляза, че падежът на текущото ДДС идва бързо.
Премиерът никъде не каза, че това е просрочено ДДС, а каза, че това е ДДС, което държавата дължи, посочи Чобанов и отбеляза, че просроченото ДДС е 315 млн. лв.
По думите му трябва да се замислим защо въобще боравим с понятие като "просрочено ДДС" и как да го намалим.
Данните, които изнесохме за 25 млн. лева платени лихви заради това просрочено ДДС миналата година и 12 млн. дължими лихви само за първите пет месеца на тази година, също са достатъчно тревожни, смята Петър Чобанов.
Той посочи, че преди време неплащането навреме на задълженията на държавата към бизнеса се е смятало за евтино финансиране на бюджета, но се е оказало, че не е толкова евтино, тъй като лихвата е сериозна.
От тази гледна точка няма никаква спекулация, вече ще има по-добра отчетност към всеки един момент колко ДДС дължим, каза финансовият министър.
Решихме информацията по-добре да се канализира, по-добре да се следи, включително и на дневна база от цялата система на НАП, добави той.
Повече новини за икономика и финанси в Pariteni.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!