Гърция крие в земните си недра полезни изкопаеми като злато, мед и никел, които биха могли да извадят страната от сегашната икономическа криза, според доклад на ООН, цитиран от гръцкия в. "Имерисия".
Минерални изкопаеми са привлекли интереса на големи външни "играчи".
Гърция е на 57-о място от общо 177 държави относно възможностите й за привличане на инвестиции, свързани с природните ресурси.
В доклада на ООН се казва, че в резултат на изследвания е било установено, че Гърция има в недрата си минерални изкопаеми, имащи приложение в тежката промишленост, самолетостроенето и в други области, и че те са в големи количества.
Припомня се, че Гърция е на първо място в Европа по добив на боксит, никел, перлит и необработен магнезий, на второ място на стария континент и на пето място в света по производство на лигнитни въглища.
Според ООН добивната индустрия в Гърция заема значителен дял от стопанската дейност на страната, тъй като съставлява 3-5% от БВП.
В нея официално са заети 20 хиляди души, а неофициално - 60 хиляди работещи. Лигнитните въглища захранват 21 електроцентрали, осигуряващи 50 на сто от произвежданата в страната електроенергия.
През 2009 г. общото производство на минерали в Гърция е било около 63 млн. тона.
Изчисленията показват, че продажбите на такива изкопаеми и метали годишно възлизат на 2,5 млрд. евро. Заради рецесията това производство през 2009 г. е отбелязало значителен спад.
В същото време производството на боксит например през 2008 г. е възлязло на 2,1 млн. тона, но през 2009 г. е паднало до 1,9 млн. тона.
От доклада на ООН се прави изводът, че в Гърция има значителни запаси на минерални изкопаеми, които страната е престанала да експлоатира или никога не се е занимавала с тях, като шисти, варовик, каолин и други.
Повече икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!