Британската банка "Барклис" (Barclays) потвърди, че председателят й Маркъс Ейджиъс се оттегля.
Причината е огромният скандал, разразил се на Острова в последните няколко дни.
Той започна, след като британската Служба за финансов надзор съобщи, че е открила доказателства за огромен заговор между големи международни банки за манипулиране на лихви на междубанкови заеми.
Тези лихви определят цената, при която банките отпускат заеми помежду си, а непряко влияе и върху лихвите по кредитите за домакинствата и предприятията.
Според разследването от 2001 г. досега големите банки са продали на клиенти около 28 хиляди финансови продукта за "защита от неблагоприятно движение на лихвите".
"Барклис" призна, че някои от брокерите й са се опитвали да манипулират индекса, а скандалът заплашва да въвлече и други банки и евентуално регулаторни органи.
"Барклис", която е една от четирите водещи банки във Великобритания, получи от американските и британските регулаторни власти рекордна глоба в размер на 453 милиона долара заради опита за измама.
Това решение може да се оцени като опит за намаляване на натиска върху главния изпълнителен директор на банката Боб Даймънд, който заедно с Ейджиъс бе призован да подаде оставка.По-рано британското правителство обяви, че функционирането на индекса за междубанкови лихви Либор (Libor - съкращение от London Interbank Offered Rate) ще бъде проследено внимателно от независима инстанция след скандала.
"Човекът, ръководещ проверката, ще иска да разговаря с онези, които са замесени, с Банк ъф Ингланд (Bank of England), с финансовия регулатор Еф Ес Ей (FSA - Financial Services Authority) и хората, използващи Либор", заяви пред Би Би Си британският държавен министър на финансовите услуги Марк Хоубън.
Главният изпълнителен директор на Барклис Боб Даймънд бе привикан да се яви пред британските депутати на 4 юли (сряда), за да отговаря на въпроси за скандала.
Лидерът на опозиционната Лейбъристка партия Ед Милибанд заяви в интервю, публикувано днес от лондонския "Таймс", че финансовата система на страна е "институционално корумпирана" и призова за независимо разследване, което да "установи какво се случва в тъмните ъгли на банките".
Държавният секретар по въпросите на бизнеса Винс Кейбъл описа финансовия сектор като "огромна помийна яма".
Британският министър на правосъдието Кенет Кларк, цитиран от Франс прес, пък заяви днес, че банкерите, извършили финансови престъпления, трябва да отговарят за това пред съдилищата.
Повече финансови новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!