Съдебният изпълнител в Кърджали Росен Сираков обяви купувача на половината от Оловно-цинковия комбинат в града. "Хармони 2012" ЕООД ще стане собственик на цинковия завод, след като в 7-дневен срок след търга плати сумата, предаде БГНЕС.
В 9 ч. бяха отворени пликовете с предложенията. Кандидат-купувачите бяха трима.
Освен двете фирми, внесли задължителните задатъци от 830 хил. лв., Първа инвестиционна банка (ПИБ) също беше кандидат. Тя е със статут на взискател и няма задължение да внесе задатък.
ПИБ предложи цена от 8,5 млн. лв. "Finance&Consulting" игра с 8,4 млн. лв., а спечелилата фирма "Хармони 2012" предложи най-високата сума от 8,6 млн. лв.
Пълномощникът на купувача отказа всякакъв коментар.
Офшорна компания стои зад купувача на ОЦК-Кърджали,
става ясно след справка в Търговския регистър, предаде БГНЕС.
Едноличен собственик на капитала на "Хармони 2012" ЕООД е чуждестранното юридическо лице "Хармони Холдингс Лимитид", регистрирано на Британските Вирджински острови, които са офшорна зона.
Интересен факт е, че дружеството е учредено на 2 май 2012 г., момент, в който вече беше ясно, че ще се върви към продажба на ОЦК- Кърджали.
Дружеството може да емитира максимум 10 000 акции на стойност 1 щатски долар, а секретар на дружеството е друга фирма, регистрирана в Кипър.
На 1 юни изпълнителен директор на офшорното дружество става Лениа Пападопулу, която е подписала решението за учредяване на българското дружество на 12 юни.
Управител на "Хармони 2012" ЕООД е 31-годишният Илиян Цанов, а дружеството е регистрирано на адрес в центъра на София, на който се водят и други фирми, свързани с ПИБ.
Предметът на дейност е "производствена дейност, вътрешна и външна търговия, комисионна, спедиционна, складова, лизингова дейност, търговско представителство и посредничество, сделки с интелектуална собственост, изграждане и търговия с недвижими имоти, консултантска и всяка друга търговска дейност, незабранена от закона" и има
капитал от 5000 лв.
Актуалният му учредителен акт е обявен в Търговския регистър на 16 юли.
Първоначалната цена на имотите на ОЦК, разположени на площ от 326 230 кв. м, бе 8 307 592 лв.
Продаваха се цехове и съоръжения от цинковия завод, който на практика е половината от целия комбинат. В дългия списък на имотите, нарочени за продан, са дори столовата и един от четирите комина.
До продажбата се стигна, след като един от най-големите кредитори на завода - ПИБ, спечели делото в съда и получи изпълнителен лист, след като се оказа, че мажоритарният собственик Валентин Захариев не е в състояние да обслужва кредита си, нито да се разплаща със стотиците металурзи и на практика това доведе до закриването на комбината.
Кредитори на някога печелившия металургичен комбинат са и над 500 работници, повечето от които напуснаха.
На 1 март т.г. недоволството им заради дълго забавяните и неизплащани заплати, както и заради мизерните условия на труд избухна и те започнаха протести.
Повече от два месеца имаше блокади на централни улици и кръстовища, няколко металурзи обявиха гладна стачка.
Правителството пое личен ангажимент да търси инвеститор,
многократно премиерът Бойко Борисов и министри пристигаха при стачниците и обещаваха изход от кризата.
ОЦК е построен през 1955 г. край Кърджали. В най-добрите му години там са работили до 1800 души.
Съоръженията му са от времето на Втората световна война, а амбициозните инвестиционни проекти на Захариев така и не се осъществиха, макар закупените преди години модерни мощности да отлежават в складове край Ботунец.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!