О чертава се дефицит на спасители за летния сезон има притеснения и за туристически специалисти по нашите курорти.
Това заяви вицепремиерът по икономическото развитие Даниела Бобева след среща между представители на туристическия отрасъл, МТСП и Агенцията по заетостта, предаде БГНЕС.
Тя информира, че започва обучение за спасители на между 80 и 100 абитуриенти от домове за деца с подкрепа и финансиране от БЧК. Най-важното е да използваме ефективно работната си сила, добави тя.
Въпреки тревожните данни Бобева успокои, че по данни на Регионалните бюра по труда балансът е благоприятен и има повече регистрирани с квалификация, подходяща за професиите в туризма, отколкото има свободни места.
Вицепремиерът заяви, че ще се търси решение на проблема за хората, които са заети само сезонно и след това остават отново без работа.
През зимния сезон е отбелязан напредък за обучение на най-търсените професии за туризма, добави тя.
На срещата е обсъдена идеята държавата да субсидира по-голямата мобилност на кадри в туризма. Даниела Бобева обърна внимание на проблема, че много хора получават добро образование в сферата на ресторантьорството и хотелиерството, но след това се реализират в чужбина.
Държавата ще се опита да привлече кадри за лятото в областта на туризма, чрез портала на Министерски съвет, където ще се опита да прикани студенти и випускници от езикови гимназии, които биха могли да започнат работа на основата на общата им квалификация. От МОН са предложили да се осигури и практика за летните месеци в областта на туризма.
Вицепремиерът каза още, че имаме 400 хил. безработни, от които 28 хиляди души отговарят на изискванията за туристически професии.
Бобева обясни, че акцент ще бъде вместо на хората без работно място да им бъдат давани помощи, да им се намери работа. Въпреки това, при недостиг на работна ръка, може би ще се налага да каним младежи от чужбина, които да работят по летните ни курорти.
Бобева подчерта, че като сектор туризмът е зависим от качеството на кадрите, които работят в него.
Председателят на българската асоциация по хотелиерство и ресторантьорство Благой Рагин обясни, че при липса на български кадри за лятото евентуално ще се обмисля да се издават визи за бесарабските българи като работна ръка.
Изпълнителният директор на Агенцията по заетостта д-р Асен Ангелов коментира, че остава актуален въпросът за провеждане на целеви обучения по заявки на работодатели или цели сектори в областта на икономиката. Това е подход, който може да бъде подкрепен от държавата и с евросредства.
За среден клас работни кадри по морето работната заплата варира от 400 до 900 лв. Заплатите пък за мениджъри по морските ни курорти пък стигат от 2 000-3 000 до 5000 лв. Трябва да се има предвид и това, че работодателите осигуряват нощувка, храна, транспорт на работниците си, разясниха представителите на бизнеса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!