Зд да се върне традиционният български вкус на нашата трапеза, за да си спомним уникалните българските продукти, които да завещаем на следващите поколения...
Заради тази родолюбива мисия в Министерството на земеделието и храните ще бъде открит отдел "Биологично земеделие", обяви министър Мирослав Найденов, който откри "Зелени дни" в столицата.
В отдела към дирекция "Растениевъдство" се предвижда да работят 10 експерти, които да организират сертификацията и контрола на биопродуктите, за да има гаранция, че на пазара действително се предлага биологично чиста храна.
Министерството е партньор на фестивала, където до 18 април в градинката пред Народния театър "Иван Вазов" са изложени традиционни български храни - зелено сирене, крокмач, разложки дедец, домашно кисело мляко...
Сред деликатесите са сурово сушени колбаси и тикви от село Горно Драглище, пчелен мед от село Ракита, сирена от каракачански овце от село Влахи и много други вкуснотии.
На специално изградените шатри производители на биосертифицирани храни и козметика и природозащитни организации представят стоките си.
Според земеделския министър въпреки многовековните традиции и природните дадености за биопроизводство в страната ни, са нужни още редица нормативни и административни промени.
До дни например ще влезе в сила наредба, която ще позволи на производителите да предлагат продуктите си - млечни, зеленчукови и месни,
директно, буквално от своите стопанства, на пазара
Това ще става при изпълнение на условия, определени от Найденов като "леки". За да продават директно, фермерите трябва да са регистрирани, а животните им - с добър здравен статус. Предлагането пък не трябва да става на улицата.
Това се прави, за да се предотвратят нарушения, обясни министърът, като илюстрира мисълта си с вица: "Смилян е рекордьор на Гинес по производството на боб. Ако всичкият боб, който се предлага като смилянски, наистина е такъв, ние наистина ще поставим рекорд", поясни смисъла му той.
Инициативата "Зелени дни" се подкрепя от самото начало и от Френския институт и посолството на Франция. Днес министър Найденов и френският посланик Етиен дьо Понсен съвместно я откриха.
Целта й е да се смени цвета на българския туризъм и да стане той по-зелен, коментира в приветствието си дипломатът.
В рамките на "Зелените дни" дни ще бъдат популяризирани добри практики както от България, така и от Франция.
Етиен дьо Понсен се похвали, че Франция е успяла да запази своето крайбрежие от бетонизирането, което е за съжаление актуално за България.
На България е разрешена помощта де минимис
за българските земеделски производители, съобщи още Мирослав Найденов. За това е съобщено неофициално, като утре се очаква и официалното потвърждение.
Максималната помощ, разрешена от Европейската комисия е 15 хил. евро на стопанство. Тези, които са се възползвали досега от субсидията, когато прагът е бил 7500 евро, ще могат да получат още толкова, уточни министърът. Тя важи за производители, преработватели, вкл. и търговци.
В момента, в който се получи официално разрешението от ЕК, ще бъде изготвена наредбата. Сумата, залегнала в бюджета на ведомството, е 20 млн. лв по де минимис.
По думите му към момента най-активни и заинтересовани от помощта са най-засегнатите от кризата - производителите на животинска продукция.
Обещано: Връщаме българския вкус на масата
На България е разрешена помощта де минимис за земеделски производители, като максималната за стопанство е 15 хил. евро
15 април 2010, 17:13
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!