Н ов профил на длъжниците у нас наблюдават от Асоциацията на колекторските агенции в България.
Преди длъжниците са били предимно мъже между 40 и 50 години, които са изтеглили кредити през 2007 и 2008 г., за да направят големи инвестиции - жилища, автомобили.
Сега има много млади хора на възраст между 20 и 24 години, които вземат бързи кредити за мобилни телефони и компютри, но нямат достатъчно добри заплати или работа и не могат да ги изплащат.
Според профила на новия тип длъжник той е 20-годишен без постоянни доходи и взема предимно бързи кредити, които после не връща.
"Искат много и бързо. Искат скъпите купони, скъпите морета, основно купуват техника от възможно най-скъпия модел. Вземат кредити в размер от 400 до 1500 лева", коментират специалистие от Асоциацията, цитирани от Dariknews.bg. Те изтъкват, че преди хората са вземали кредит заради печки, перални и други уреди за бита, които ще им служат дълго, а сега младите хора вземат заеми заради статуса си.
"Приоритетът е да вземем нещо сега, да го консумираме, пък после ще видим как ще го плащаме. Забелязваме и тенденцията пенсионери да плащат кредитите на внуците си", каза Борислав Христов от Асоциацията на колекторските агенции в България.
Статистиката сочи, че този нов тип длъжници са от най-трудно плащащите и представляват 15% от всички просрочили своите задължения. Пенсионерите, от друга страна, са най-коректните длъжници.
Българите плащат приоритетно ипотеките, потребителските кредити и сметките за ток
Неплатените сметки за вода и парно отопление са по-често срещан случай и съществена част от хората пропускат да ги включат в списъка си с месечни разходи по различни причини, коментираха от асоциацията.
Те отчетоха негативна тенденция при плащането на задълженията за мобилни телефони през 2013 г.
Хората обаче са започнали да плащат по-стриктно месечните си такси за кабелна телевизия и интернет, посочи Борислав Христов - управител на една от фирмите.
Данните на Асоциацията показват, че възложените им дългове за събиране за 2013 г. са били 2,688 милиарда лева. От тях 2,605 милиарда са задължения на физически лица.
Бизнесът е възложил за събиране 19 милиона лева от местни фирми и 64 милиона от чужди контрагенти. Сред най-активните клиенти на колекторските агенции са банковите институции и телекомуникационните дружества.
Председателят на асоциацията Райна Миткова прогнозира положителни тенденции за 2014 г., като отбеляза, че данните от януари и февруари показват ръст в събираемостта на задълженията с близо 3% в сравнение с първите два месеца на 2013 година.
Според нея се увеличава културата на плащане на хората. Очакванията на асоциацията са българите да станат по-платежоспособни през 2014 година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!