Според общината в Созопол в морското градче има 80 хиляди легла, но по данни на министерството на икономиката там има 2000 легла, разказа днес регионалният министър Росен Плевнелиев.
Според анализите на ВиК дружествата, правени на базата на потреблението, леглата в Созопол са около 40 000 в абсолютния пик на летния сезон.
Колко легла в крайна сметка има в община Созопол, попита Плевнелиев.
"Когато трябва да плащат таксите на легло, очевидно цифрата е 2000 легла, а когато трябва да произведат една скъпа пречиствателна станция, цифрата е 80 000", коментира той.
Вече са готови пълните анализи на състоянието на ВиК инфраструктурата по Черноморието и правителството е напълно наясно къде има проблеми.
Три са по-тежките казуси. Единият е районът на Златни пясъци, другият е районът на Слънчев бряг, заедно със Свети Влас, Равда и Несебър, а третият е Созопол.
Плевнелиев обаче е категоричен, че дори и там, където има проблеми, не може да има качествен инвестиционен проект, когато има жестоки разминавания в цифрите.
"Моята категорична позиция днес беше, че
ако нямаме точни цифри, които да съвпадат от три различни източника, ние няма да налеем и един лев.
Трябва да решим проблема със заустването и с пречистването на водите, но искам ясни и точни цифри на масата от три различни източника и те трябва да съвпадат.
Общините трябва да бъдат честни и добри да си подадат точно колко жители има през зимата и колко през лятото, а МИЕТ трябва да знаят колко е броят на леглата, за които се плащат туристическите такси. Ще вземем данни от НСИ", каза Плевнелиев.
"Дали е магистрала, дали е пречиствателна станция, дали е какъвто и да е било инвестиционен проект по европейските фондове, той може да бъде допуснат за финансиране единствено и само ако има качествено прединвестиционно проучване и коректни данни, които са на базата на всичко това", допълни министърът.
"До края на май следващата година си поставяме за цел да изведем тръби, които дълбоководно да заустим, така че да не се създава проблем с директно изливане на отпадъчни води на плажовете в тази три зони.
Това ще струва около 15-20 млн. лв. На втория етап ще се изграждат пречиствателни станции, но за да се случи това трябва да има точни данни", отбеляза още регионалният министър.
"Общините по морето отдавна трябваше да имат общи устройствени планове, но е много е удобно на кметовете да няма такива, защото тогава те работят на парче", коментира Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!