Вл ложена е експертиза, която да оцени състоянието на всички уплътнения в съоръженията на АЕЦ "Козлодуй", подобни на тези, чиято повреда преди дни доведе до изтичане на водород и опасност от пожар в централата.
Това заяви пред журналисти председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) Сергей Цочев. Той отхвърли хипотезата, че липса на средства за поддръжка на централата са довели до това събитие.
Централата има достатъчно средства да извършва своите ремонтни програми, а и тези уплътнения не са скъпи и не са свързани с извънредни разходи, коментира Цочев. Той посочи, че уплътненията за последен път са били сменени през 2010 г.
Председателят на АЯР заяви, че няма причини да бъде санкционирано ръководството на централата за лошо управление, в случая
няма повод да се търси лоша експлоатация или човешка грешка.
Всички уплътнения на Пети блок на АЕЦ ще бъдат сменени, когато той излезе в планов ремонт в края на този месец, а през есента това ще бъде направено и в Шести блок, когато и той бъде спрян за планов ремонт.
Повредата в уплътненията на Пети блок е отстранена и той може да бъде пуснат от утре в експлоатация, защото горивото му има ресурс да работи още десетина дни, коментира председателят на АЯР. Той обаче подчерта, че решенията за пускане на централата се вземат от ръководството на централата и от ЕСО и те може да преценят и да не пускат блока преди излизането му в ремонт.
Ремонтът и презареждането с гориво ще продължат около 40 дни.
Сергей Цочев заяви, че намаляването на мощността на двата блока на АЕЦ "Козлодуй" във връзка с пролетното затопляне и излишъка на енергия в страната, не влияе върху безопасността на работа на ядрените съоръжения.
В момента Шести блок работи на 800 мегавата мощност, а минимумът, на който хилядамегаватовите блокове могат да работят е 40 процента от мощността им, обясни Цочев.
Във връзка с удължаването на експлоатационния срок на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй" , до края на тази година очакваме да получим резултати от обследването на стареенето на структурите на двата блока, както и програма какво трябва да се подмени от оборудването им, каза Сергей Цочев.
Не е необходимо тази година да се подава заявление за удължаване на
живота на блокове 5 и 6. Те имат лицензии
за експлоатация до 2017-та и 2019-та година.
На пресконференцията днес бе представено и
заключението от проведената у нас мисия на Международната агенция по атомна енергия (МААЕ).
"България има ясна политика за безопасност, подпомогната от ефективно законодателство, съобразено с международните стандарти. Всичко това допринася за високо ниво на ядрената сигурност", каза ръководителят на мисията Марта Жакова.
Мисията е извършила проверка на работата на АЯР по българска покана. Участвали са 16 експерти от различни държави, 5 души от Международната агенция за атомна енергия, както и наблюдатели от Франция и Холандия.
Международната инспекция е обхванала ядрени съоръжения, преработка на отработено ядрено гориво, транспортна безопасност, аварийни процедури, мониторинг на околната среда и медицинското облъчване.
"Вашата агенция е независим регулатор, който провежда своите действия по прозрачен начин. По отношение на режима за глобалната безопасност системата, по която агенцията получава информация от различни международни агенции, е много добра, те систематично прилагат този опит в своята работа.
Много впечатляващо е, че информацията за инцидентите се публикува на страницата на агенцията на няколко езика, така населението знае за всички събития", каза още Марта Жакова.
Няма нищо тревожно в АЕЦ "Козлодуй"
Проверка на Международната агенция по атомна енергия констатира, че България има ясна политика за безопасност, подпомогната от ефективно законодателство
19 април 2013, 14:02
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!