Проектът "Набуко" (nabucco-pipeline.com), е приоритетен за ЕС и за България, защото с него се решават въпросите на диверсификацията, основана на разнообразяване на източниците и маршрутите за изграждането на нова енергийна система, заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков.
Той говори на кръгла маса в Народното събрание, посветена на енергийната сигурност и диверсификацията на източниците на енергия.
До края на 2009 г. се очаква да бъде приета енергийната стратегия на България, съобщи министърът. Тя се разработва от правителството и обхваща периода до 2020 г.
Газопроводът "Южен поток" осигурява нов маршрут за осигуряване на газ от Русия и ще задоволява нуждите и на други европейски страни.
АЕЦ "Белене" не дава гаранции за икономическата си целесъобразност и жизнеспособност, заради начина на реализирането й до момента и очакването тя да бъде изградена с бюджетен ресурс, подчерта Трайчо Трайков.
"Разработването на проектните фази и съгласуването на ясна финансова структура ще ни позволи да определим условията за привличане на инвеститори по проекта, за да може той да бъде продължен", каза Трайков.
Депутатът Мартин Димитров от "Синята коалиция" подчерта, че никой не може да предвиди какво ще става в следващите 30 години и какво ще бъде потреблението на електрическа енергия. Той повтори тезата си, че ако АЕЦ "Белене" е печеливш проект, то досега редица частни инвеститори биха се включили в него на свой риск.
Димитров прогнозира, че пазарът на мощности у нас трябва да дава възможност за по-голяма гъвкавост.
"Колкото повече заложите на диверсификацията, колкото повече са източниците ви на енергия, толкова по-добре за вас", заяви временно управляващият посолството на САЩ в София Джон Мордуей.
Пътят на България е в диверсифицираното портфолио на източниците за внос на газ и петрол, посъветва домакините Едуард Чау от Вашингтон, който е работил в управителното тяло на гиганта "Шеврон" и за енергийни проекти по цял свят.
Според него има печеливши комбинации за страната в енергийния сектор, които може да приложим и даде пример с футбола: „Топката да е в краката ви и да я подавате на къси пасове".
В доклад на Центъра за изследване на демокрацията се казва, че брутният вътрешен продукт на България ще се увеличи двойно, ако бъде подобрена енергийната ефективност.
Експертите настояват за много по-активна позиция, отразяваща българските национални интереси по отношение на четирите стълба на европейската политика в областта на енергетиката: нисковъглеродна икономика, енергия в извънредни ситуации, нови енергийни трасета и предоставяне по-голям избор на потребителите.
Министър Трайков потвърди, че за времето до 2020 г.
България ще заложи на екологично енергийно развитие,
на иновациите и новите технологии, на диверсификация на източниците и на прозрачни пазарни правила за ценообразуване в енергетиката.
Трайков сравни състоянието на българската енергетика в момента с футбола в Англия, където "има много тичане и малко ефективност".
В стратегията е заложено до 2020 г. да има развит енергиен пазар,внедряване на нови технологии, разработване на алтернативни източници на енергия, повишаване на енергийната ефективност.
Либерализацията на енергийния пазар е започнала през 2007 г., но все ще е твърде недостатъчна. По отношение на газовия пазар акцентът трябва да бъде върху разширяването на възможностите за пренос на газ на територията на страната, посочи министърът.
Увеличаването на сигурността на доставките на енергия и намаляването на енергоемкостта в производството, в битовата и в обществена сфера, са двете основни предизвикателства пред страната ни в областта на енергетиката.
Това каза на кръглата маса председателят на Надзорния съвет на СиБанк Цветелина Бориславова. Тя присъства на форума като представител на частния сектор, уточниха организаторите на събитието от парламентарната исономическа комисия заради проявения интерес към дълогодишната приятелка на министър-председателя Борисов.
България е с най-висока енергоемкост и най-ниска енергийна ефективност, в сравнение с другите европейски страни, посочи Бориславова. По думите й е важно осигуряването на енергийна сигурност чрез разнообразяване на източниците на суровини, но особено важно е да се обърне внимание и на собствените източници на суровини.
Не трябва непременно да се вдига цената на електроенергията в България, заяви министър Трайков в кулоарите на парламента, като коментира собственото си твърдение, че ниските цени на тока не стимулират енергоспестяването.
Участниците в кръглата маса се съгласиха, че конкурентоспособността, достъпността и ценообразуването са ключови фактори, които трябва да се вземат предвид при формирането на енергийната политика, обобщи посланикът на Швеция в София Пол Бейер.
Когато се говори за енергийната сигурност като част от другите системи за сигурност, съществува известен национализъм при държавите доставчици на енергийни ресурси, които политизират това си право, изтъкна той.
Междувременно днес председателят на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) е издал
нови лицензии за експлоатация на блокове 5 и 6 на АЕЦ "Козлодуй",
съобщиха от агенцията.
Срокът на валидност на лицензиите е съответно осем години за блок 5 и десет години за блок 6.
Документите са издадени по реда на текста от Наредбата за издаване на лицензии и разрешения за безопасно използване на ядрената енергия, който визира подновяване на старата лицензия поради изтичане срока й на валидност.
Подновяването е направено на основание на представени периодични оценки на безопасността и всички необходими експлоатационни и организационни документи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!