23 на сто от българските работодатели имат проблеми с липсата на социални и емоционални умения у служителите при запълването на свободните места в компаниите си.
Такива данни посочи Виктория Левин от Световната банка по време на образователен форум, организиран от Фондация "Заедно в час", Световната банка и ЕК.
Познавателните и социално-емоционалните умения на българските работници са измерени с помощта на национално представително проучване BLISS от 2013 г. Включени са хора на възраст от 18 до 65 години.
На българите им липсват два пъти повече т.нар. "меки умения"
в сравнение с другите европейци, или казано иначе - способност за сработване с другите.
Данните сочат, че капацитетът за познавателни умения намалява с възрастта и всички работници между 50 и 65 години се справят по-трудно в сравнение с по-младите им колеги, като изключение прави умението за четене на текстове.
По-възрастните работници компенсират и с по-добри социални умения
Мъжете и жените в България имат сходни познавателни умения, като разликата е, че жените показват по-добри резултати при четенето на таблици и графики.
Дамите са с по-добри резултати и по отношение на социално-емоционалните умения, отбелязва Виктория Левин.
Последното обаче не им помага особено при търсенето на работа, защото резултатите от проучването показват, че за заетостта при жените е важно най-вече образованието, а при мъжете - повече уменията.
За жените е важно да са съзнателни на работа,
докато за мъжете - способността им да се променят, да се нагаждат към новите условия, отчита изследването.
Статистиката сочи, че мъжете с "фиксирано виждане за живота" имат по-ниски приходи от тези, които са склонни да се променят.
Интересен извод е, че ромите по-лесно променят нагласите си спрямо българите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!