Международният валутен фонд (МВФ) предупреди, че не е изключена нова рецесия на световно равнище през 2012 г.
Това заяви днес директорът за Европа на Международния валутен фонд (МВФ) Антонио Борхес.
"Продължаваме да залагаме на растеж през 2012 г., макар и много скромен, но активността би могла да отслабне. Не е изключен риск от рецесия", коментира той.
Вторият спасителен план за Гърция, за който бе взето решение през юли, вероятно ще трябва да бъде преразгледан, заяви още Борхес.
Целта е да се сложи ударение върху поносимостта на дълга на страната и евентуално икономическо съживяване.
По думите на Борхес ще се наложи създаването на нов план, който да се съсредоточи най-вече върху поносимостта на дълга и преминаването отново в режим на икономически растеж.
Крайно време е еврозоната да намери трайно решение на кризата на суверенните дългове, категоричен бе той.
В същото време Борхес изрази увереност, че новият транш от помощта за Гърция ще бъде осигурен.
"Вярваме, че ще се стигне до положително решение след преговорите, които текат в момент в Атина", каза той.
В нов доклад, озаглавен "Европа: Управление в бурни води"
МВФ критикува директно европейските лидери
за това как се справят с кризата в еврозоната. Управлението на кризата в еврозоната трябва да отиде отвъд сегашния подход, за да се гарантира успех, пише в доклада.
Европейските лидери трябва да обяснят в подробности и отново да се ангажират с обща визия за това как се очаква да функционира еврозоната в бъдеще, се посочва още в доклада.
Това е много важно, за да се даде устойчивост на очакванията на пазара и да се разсее преобладаващата несигурност, отбелязва МВФ.
Според фонда европейските лидери са предприели стъпки в правилната посока, най-вече с широкомащабните реформи, за които се постигна споразумение през юли, но политическите ограничения са довели до поетапен подход.
Антонио Борхес заяви днес, че международната организация може да подпомогне спасителния фонд на еврозоната в усилията й да подкрепи пазара на облигации в Италия и Испания.
Борхес уточни, че фондът може да инвестира заедно с Европейския фонд за финансова стабилност (ЕФФС), когато купува облигации от Италия и Испания, двете големи икономики, чиито лихви по дълга скочиха. Той добави, че МВФ може да отпусне на двете страни предпазни кредитни линии.
По думите му за рекапитализацията на банките и връщането на доверието на инвеститорите в Европа са необходими 100-200 млрд. евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!