От турска страна бяха дадени указания за вдигане на всякакви рестрикции по отношение на българските превозвачи на територията на Република Турция, съобщиха от правителствената пресслужба.
С оглед блокадата на ГКПП "Капитан Андреево" и по личните указания на министър-председателя и министър на външните работи Марин Райков, посланикът на България в Анкара Красимир Тулечки е направил категорична интервенция пред съответните институции в Турция.
Вследствие на това от турска страна бяха дадени указания за вдигане на всякакви рестрикции по отношение на българските превозвачи на територията на Република Турция, се казва в съобщението от МС.
Потвърждение за това беше получено и от Консула на Република България в Одрин.
Докато нямаме писмено уверение от Анкара, че ще бъдат вдигнати всички рестрикции към българските превозвачи, няма да вдигнем блокадата, заяви пред Агенция "Фокус" Илиян Филипов, зам.-председател Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ).
"Всичко, което искаме от тях, е писмено. След това вече няма да има проблем; ние не искаме да създаваме проблеми с нищо", заяви Филипов.
"Искаме ги черно на бяло, за да не бъдем излъгани като миналия път", обясни зам.-председателят на БАСАТ Петко Ангелов.
"Блокадата остава и ние продължаваме. Ние сме поставили 4 условия и искаме те да бъдат изпълнени, и да ни бъде дадено писмено от турска страна. Има декларация, която сме изпратили. Те нарушават всякакви спогодби”, заяви Ангелов.
Протестиращите превозвачи на българо-турската граница поискаха оставката на изпълнителния директор на „Автомобилна администрация” Валентин Божков
Озадачени сме, че няма действия за решаване на проблемите на бранша, по отношение на незаконните мерки, прилагани от турската страна, спрямо българските превозвачи, заявиха протестиращите.
Мерките на турската страна са незаконни, категорични са превозвачите. Според тях става дума за нарушение на няколко международни конвенции, по които Турция е страна.
Освен забавянето по границите, исканията им са свързани и с необоснованите ограничения за гориво спрямо влизащите в Турция камиони, както и с времевите графици, заради които са принудени да чакат.
За проблемите на българските превозвачи е сезирана Европейската комисия,
съобщиха междувременно от пресцентъра на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията.
Изпратено е и официално писмо до Международния транспортен форум, относно тълкуване на правилата на ЕКМТ-СЕМТ (разрешителни за международни превози на товари).
От секретариата на ЕКМТ официално потвърдиха, че българските превозвачи, които спазват правилата, не могат да бъдат определяни като нарушители на разпоредбите им. Ситуацията е обсъдена и с представители на Република Сърбия, която също е имала подобни проблеми с Република Турция.
Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията заедно с Министерството на външните работи са предприели всички необходими действия за решаване на проблемите на българските превозвачи при преминаването на границата с Република Турция.
Поискана е спешна среща на ниво министри на транспорта между двете страни. Посланикът на Република България в Анкара Красимир Тулечки е предприел всички необходими действия за организирането й и се очаква отговор от турската страна.
Служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Кристиан Кръстев е изпратил на ГКПП "Капитан Андреево" и на ГКПП "Лесово" представители на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация”, които да следят ситуацията на място.
МТИТС е запознато с проблемите на превозвачите и подкрепя исканията им за решаване на въпроса, се казва в съобщението от ведомтвото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!