Трябва да има пълни данъчни ревизии за тези, които бавят осигуровки и работни заплати, заяви социалният министър Тотю Младенов.
По данни на Главната инспекция по труда през миналата година 1583 предприятия са допуснали забавяне на изплащането на работните заплати, съобщи президентът на КНСБ Пламен Димитров на днешния форум за инвестиции в безопасни условия на труд.
Инспекцията е констатирала 31 518 нарушения на трудовоправните отношения в предприятията, част от които са свързани с неизплащане на дължимите работни заплати, неизплащане на обезщетения при прекъсване на трудовоправните отношения, неизплащане на извънредно положен труд, както и с работа по време на официални празници.
Пред журналисти министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов коментира, че ГИТ и НАП съвместно ще продължат да извършват пълни данъчни ревизии в предприятията, които бавят осигуровки и работни заплати.
Благодарение на контрола на двете институции над 25 хил. души, които са били на четиричасово работно време, вече работят осем часа на ден, а изплатени забавени трудови възнаграждения са общо над 72 милиона лева, допълни Младенов.
Тази година ще извършим проверки, подобни на тези по Черноморието - с много на брой инспектори и в София, заяви изпълнителният директор на ГИТ Румяна Михайлова.
Ще проверяваме навсякъде, където очакваме да установим нарушения, свързани с наемането на работната сила, с полагането на извънреден труд, работа на непълнолетни, заплащане и т.н., допълни тя.
По време на форума бе отбелязано, че от 2000 г. досега има траен спад на трудовите злополуки, включително на тези, които са довели до инвалидност и смъртност.
През 2011 в страната са регистрирани общо 2752 трудови злополуки, като броят им намалява с 273 или с 9% спрямо 2010 г.
Доказан е ефектът от инвестиране в подобряване на условията на труд. Според проучване за страните-членки на ЕС чрез инвестиции в безопасна и здравословна работна среда може да се постигне възвращаемост на инвестициите в съотношение 12 към 1.
12 евро е печалбата при всяко вложено евро в подобряване условията на труд, заяви Тотю Младенов. Той е убеден, че трябва да се правят сериозни анализи за влиянието на стреса на работното място върху здравословното състояние на работниците.
Данните в световен мащаб показват, че на всеки 15 секунди на работното си място умира работник. На всеки 15 секунди 160 работници претърпяват трудова злополука. 6300 работници и служители умират всекидневно от трудови злополуки и последици от професионални заболявания. 337 милиона работници и служители годишно претърпяват инциденти на работното място и получават някакъв вид увреждане.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!