М инистерството на туризма подкрепя развитието на зимния туризъм и категорично стои твърдо за възможностите за втори лифт в Банско при спазване на всички изисквания на закона, заяви днес министърът на туризма Николина Ангелкова,
България трябва да се възползва от потенциала, който има за развитие на планинския туризъм и ски туризма, който привлича висок клас туристи, както и голфът, смята тя.
"Съвсем скоро ще излезем с решение, което да успокои жителите на Банско. Решението и становището ни многократно е изразявано ясно и категорично, че без втори кабинков лифт не може да има ясни условия за ски туризъм и спорт в Банско", коментира пред журналисти министърът на спорта Красен Кралев.
Според Кралев липсата на втори лифт и 45-минутните опашки са лоша реклама за България. "Пистите също не достигат и, за да може да бъдем начело и да използваме инфраструктурата, която Банско предлага, трябва да сме адекватни. Ако искаме да развиваме туристическата индустрия и ски спорта трябва да се търси решение и за втори кабинков лифт в Банско и за увеличаване на дължината на пистите в страната", коментира Кралев.
Той уточни, че се води диалог между различните министерства, които са ангажирани с този проблем и смята, че съвсем скоро ще има положително решение на този казус в рамките на българското и европейско законодателство, което да удовлетворява туризма и спортната общественост.
Малко след изявленията на двамата министри Коалицията от неправителствени организации и граждански групи
"За да остане природа в България" изрази разочарование от казаното
от Красен Кралев и Николина Ангелкова.
Техните изявления са показателни, че е напълно проформа назначената междуведомствена работна група, която в срок до 15 февруари 2015 г. трябва да разгледа възникналите проблеми, свързани с изпълнението на концесията за ски зона Банско в изключителната държавна собственост вековни гори в Национален парк Пирин, заявяват природозащитниците и допълват, че "вече е ясно, че се правят жалки опити да се прикрие взето вече решение на правителството".
От коалицията напомнят, че съгласно Закона за защитените територии е забранено строителството на нови спортни съоръжения в националните паркове. Според природозащитниците държавата се опитва да прикрие нередностите при реализирането на концесията от дружество собственост на офшорни компании, описани в доклади на Сметната палата, Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност - БОРКОР, Министерство на околната среда и водите, прокуратурата и ЮНЕСКО.
Природозащитници, скиори и сноубордисти остават в готовност за протестни действия в защита на националните и природните паркове в България и за извеждането на зимните спортове от монополните икономически кръгове, посочват още от коалицията „За да остане природа в България”.
Днес Министерският съвет прие годишния доклад на комисията за текущ контрол по изпълнението през 2013 г. на сключените концесионни договори към министъра на околната среда и водите. Действащите към 31 декември 2013 г. договори за добив на минерални води са 18. Обект на контрол е и концесионният договор за защитена територия, част от Национален парк "Пирин" - "Ски зона с център Банско", съобщи пресцентърът на кабинета.
Общо приходите от концесионната дейност през 2013 г. са в размер на 2 707 390,10 лева От тях плащанията по договорите за добив на минерални води са 2 430 554,60 лева, за ски зоната с центъро Банско - 276 835,50 лева.
Министърът на туризма съобщи още, че днес
правителството е приело наредбата за организация на единната система за туристическа информация (ЕСТИ),
която би трябвало да започне да функционира от 2016 г. Приблизителният бюджет за ЕСТИ ще бъде около 1 млн. и 200 хиляди лв.
Чрез ЕСТИ ще се подава електронна информация и информация по защитени канали ще свързва всички териториални звена на местната власт, всички участници, които работят в туристическия сектор, МВР и НАП.
За да може тази система да функционира напълно, са стартирани и промени в Закона за туризма, които съгласно законодателната програма ще бъдат вкарани за разглеждане през март. Регистърът трябва да включва и статистически данни, което в момента не функционира правилно, каза Ангелкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!