Б ългария е вратата на Европа и тя е широко отворена за китайските инвестиции. Това каза пред журналисти председателят на парламента Михаил Миков в Пекин. Там той и председателят на Китайския съвет за насърчаване на международната търговия Уан Дзифей откриха бизнес форум, на който български фирми ще представят своя продукция.
В началото на форума председателят на парламента отбеляза, че
България е финансово и политически стабилна,
което гарантира инвестициите в страната. Той припомни, че имаме най-ниските данъци в ЕС - 10% корпоративен данък и 10 на сто данък върху доходите на физическите лица. Председателят на НС посочи още, че страната ни е енергиен лидер в Югоизточна Европа, който ще се развива в тази посока и добави, че ще очакваме и китайски инвестиции в тази сфера, включително в ядрената енергетика, топло- и водноелектрически централи.
Той изрази надежда и за китайски инвестиции в областта на инфраструктурата.
В рамките на бизнес форума бяха подписани два договора между български фирми и китайските им партньори. Единият е за машинно оборудване за леене с противоналягане с китайска фирма, която е най-големият производител на алуминиеви джанти и други автомобилни части, е за над 2 млн. евро, обясни Антон Дончев, който подписа от българска страна. Другият е със софтуерна компания.
По-рано през деня Миков имаше среща с Уан Дзифей. По време на разговора председателят на НС посочи, че България държи на развитието на отношенията с Китай. Той отбеляза, че въпреки кризата има възходящо движение на стокооборота, но е очевидно, че може да се направи и повече. Ще се радвам, ако китайски фирми участват в българската енергетика - ядрената, тецове, вецове, както и в изграждането на инфраструктура, заяви Миков. Той подчерта, че България трябва да бъде разглеждана като страна, която дава допълнителни възможности за присъствие в Югоизточна Европа и допълни, че България е ключ към регионалния пазар.
Уан Дзифей каза, че
редица китайки предприятия започват сериозни проекти у нас.
Той смята, че възможностите за допълване между стопанствата на двете държави са много големи и посочи, че България е страна с богата култура и трудолюбив и мъдър народ. По думите му китайското правителство поощрява и стимулира авторитетния китайски бизнес да излезе извън границата на Китай.
Смятам, че посланията, които прозвучаха от страна на Китай, бяха за разширяване на икономическите отношения и за подкрепа на развитието им, коментира пред журналисти Михаил Миков след срещата. Той допълни, че Китай ще създаде достатъчно благоприятни условия българското вино и роза да станат по-популярни в страната през следващата година. Той изрази надежда за китайски инвестиции, включително и за проекта, свързан с изграждането на хидроенергиен комплекс Никопол-Турну Мъгуреле.
Пред журналисти Уан Дзифей посочи, че основното, което трябва да се направи за по-добро икономическо сътрудничество, е да се работи за
популяризиране на България в Китай и на Китай в България,
за да може бизнесът да разбере условията, които се предоставят за работата му. Друго условие е ние да стимулираме и да помагаме при намирането на сериозни и надеждни партньори - фирми с авторитет и реални възможности за сътрудничество, коментира той. Трябва и да съдействаме на бизнеса от двете страни, когато срещне някакви трудности, да ги разрешава възможно най-бързо, допълни Уан Дзифей.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!