На пазара на недвижими имоти в столицата тази година ще доминират купувачите на първи дом, ще се търсят предимно жилища около метростанциите, отчитат експерти по недвижими имоти, цитирани от БТА.
Наблюдава се интересна конкуренция между столичните квартали, която ще е още по-силна до 2012 г., когато се очаква да бъде готов вторият метродиаметър.
През 2010 г. едно от важните места за купувачите беше
близостта на имота до метростанциите,
независимо дали е налична или е в процес на строеж.
Данните показват повишаване на интереса към квартали като Дървеница, Дианабад, Мусагеница, Младост, Банишора. В тези райони вече се усеща натиск в търсенето на двустайни апартаменти, които вече не са в толкова голямо количество както преди една година.
Коренно противоположни са тенденциите в някои надценени квартали като Лозенец, Изток и Изгрев, където купувачите смятат, че цените все още са доста високи и купуват само водени от някакви много конкретни търсения.
Квартали като Лозенец, който попада във втория метродиаметър, а също Изток и Изгрев, които са по трасето на съществуващите, започват много сериозно да губят от факта, че само след една метростанция купувачът може да се сдобие с имот на от 10 до 15% по-ниска цена.
Независимо от усещането за криза и стагнация, което изпитват повечето от участниците на пазара на недвижими имоти през 2010 г., на база реално сключени сделки отчитаме
стабилизация на цените на жилищните имоти и добро ниво на сключените сделки,
коментира Цветелина Тасева, изпълнителен директор на компания за недвижими имоти "Адрес".
Анализ на компанията сочи, че през 2009 г. е отчетен много сериозен спад в цените на имотите от 28%, в сравнение с предишните години, когато пазарът е бил растящ.
За 2010 г. се отчита символично намаляване на цените на жилищните имоти в цялата страна. По данни от реално сключени сделки на компанията спадът в четирите най-големи града в страната - София, Пловдив, Варна и Бургас е от 4 до 6 процента.
Това, което характеризира 2010 г. в сравнение с миналите години е увеличение на броя на сделките с недвижими жилищни имоти, отчитат брокерите.
При покупко-продажбите през 2010 г. се наблюдава 7-процентно увеличение на сделките, а при наемите увеличението е 43% за 2010 г. в сравнение с предходната, сочат данните.
Средният спад на цените за цялата година е 8,6 процента. В София средният спад на цените на жилищните имоти е 6,37 процента, във Врана - 5 на сто, в Бургас - 4,4 процента, а в Пловдив - 6,36 процента.
Столицата остава лидер в класацията за най-скъпи имоти
Средната цена за квадратен метър в София през 2010 г. е 731 евро, във Варна - 719 евро, в Пловдив - 551 евро.
Най-търсени за миналата година са двустайните жилища, което е и най-големият обем от сделките - 28%. Сделките с тристайни жилища са 23% от всички сделки на пазара, а тези с едностайни апартаменти са 14,7 процента.
Покупките на къщи са отбелязали ръст в сравнение с предходната година - 6,2 на сто са сделките с къщи за 2010 г. Докато през 2009 г. покупко-продажбите на този тип имоти е бил 2,2 процента.
Според статистиката на компанията слабо е било търсенето на офиси за покупка, което логично се обяснява с падането на ценовите нива в този сегмент на пазара, както и с нежеланието на средния и малкия бизнес да инвестира в недвижим имот символичното количество пари в брой, с което разполага, коментират експертите.
Очакваме тази тенденция да се запази и през 2011 г. предвид и законодателните промени наемателят да плаща авансово данък към държавата заедно с наемната вноска, отбеляза Калоян Богданов - маркетинг-мениджър.
Изминалата година донесе доста промени за наемодателите - за традиционно добри наематели се оказа проблем да си плащат редовно сметките и дори наема, отчитат брокерите.
Голяма част от наемодателите решиха да излязат на пазара за продажба на имоти,
за да потърсят свежи пари в брой.
Около 23% от купувачите търсят по-голям имот, други 11% се преместват в по-атрактивен квартал за живеене, сочат данните на компанията.
Изминалата година даде добри възможности за покупка на добър имот в по-престижни квартали. Около седем на сто от клиентите са продали по-голямо жилище и са купили по-малко.
46% са купили дом за първи път, а 73% от купувачите на компанията са били хора, които досега са били под наем. Масово през годината наематели са купували собствен имот.
През 2010 г. най-мотивирани за покупка са били купувачите твърдо решени да се сдобият със собствено жилище или хора, готови да вземат дългосрочни решения и жилищни кредити.
Едва 0,8 процента от купувачите са вземали заеми от близки и роднини.
През миналата година 38% от сключените сделки са за нови жилища до пет години, продавани не от инвеститор, а от първи собственик.
На второ място стои дела на покупко-продажбите (28%) на стари тухлени жилища, особено в широката централна част на големите градове.
16% от сделките заемат панелните жилища, което е доказателство, че този
тип жилища отново се завръщат активно на пазара
на жилищни имоти, отбелязват експертите.
Само 14% от жилищата са продадени директно от инвеститорите на купувачи на първи дом, посочват те.
Според брокерите през миналата година се наблюдава увеличение на продажбите на апартаменти в строеж - 4% от общия обем на сделките са след акт 14. Миналата година техният дял се е движил между 1,5 и 2%.
През тази година някои от инвеститорите с добър имидж, са успели да размразят проектите си и техният дял се е покачил двойно, посочват специалистите в бранша.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!