Местните български овце изчезват
Източник: БГНЕС
11 п ороди овце в България - всичките местни видове, формирани в продължение на хиляди години - изчезват, алармира пред БТА проф. доктор по селскостопанските науки Десимир Неделчев.

По данни на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството (ИАСРЖ) у нас съществуват 107 породи овце, 30 от които са застрашени от изчезване, а 11 са на ръба на оцеляването.

В България се отглеждат основно млечни кръстоски, които са с неидентифициран произход - резултат на стремежа за повишаване на добива на мляко, месо и вълна, твърди проф. Неделчев.

По думите му вносните високопродуктивни породи са изместили местните, които неусетно са били "погълнати и низвергнати".

Най-тежка е ситуацията при западностаропланинската овца, софийската и брезнишката, обяснява Мариола Попова, началник отдел в ИАСРЖ.

Само четири от родните породи са разширили ареала си

Съществуването на местните породи овце е необходимо най-малко заради биологичното разнообразие, категорични са специалистите.

Според тях те са най-приспособени към родните условия и най-малко боледуват.

Животните се смятат и за част от културното наследство на страната ни. В създаването им е вложен много човешки труд и умения, подчертават специалистите, като припомнят, че и Международната организация по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) полага големи усилия за запазване на местните породи за нуждите на бъдещите поколения.

България е била на първо място в Европа по брой овце на глава от населението, а в момента е на едно от последните места, алармира проф. Неделчев.

По данни на Министерство на земеделието у нас се отглеждат 1,4 млн. овце.

В годините на социализма те са били 20 пъти повече,

според проф. Андрея Колев, председател на Развъдната асоциация на аборигенни породи овце от Западна България.

Загива средният стопанин, който има по 30-40 овце, алармира и проф. Неделчев. По думите му само тук-там се създават стопанства, които имат от 300-400 до няколко хиляди глави добитък.

Има, обаче, цели обезлюдени райони в Северозападна България, където животните са рядкост. Съществуват дори села, където няма нито една овца или коза.

Според проф. Неделчев едрите земеделци съсредоточават усилията си върху разработването на десетки хиляди декари земя, без да отглеждат нито едно животно. По този начин в земята

не се връща обратно нито един от необходимите й микроелементи


и се нарушава съотношението между производство на зърнени храни и животновъдна продукция.

"Ние реално изнасяме суровина - нашето зърно, а внасяме месо. Това е все едно да изнасяш руда, а да внасяш машини", коментира ученият.

Изкупуването на агнешко месо у нас е много трудно, смята проф. Неделчев. По думите му наши търговци го вземат по-евтино в Румъния.

Те купуват румънски агнета, колят ги в Силистра и правят реекспорт в Гърция и други страни, докато в същото време производителите на български шилета не могат да намерят пласмент за продукцията си, разкрива той.

Експертите са категорични, че е необходимо да се възроди средната класа в българското село, като според тях

овцевъдството най-лесно може да се свърже с биопроизводството

Във Великобритания 80 на сто от овцете са сертифицирани като биологични, а у нас това е голяма рядкост, отчитат от ИАСРЖ.

Специалистите припомнят, че отрасълът дава суровина на кожарство, кожухарство, текстилна и млечна промишленост.

Предвижда се увеличение с 38% на броя на овцете, коментира пред БТА Камелия Костадинова, държавен експерт в дирекция "Животновъдство" на министерството. За целта то е разработило перспективи за развитие на отрасъла до 2014 г.

За поддържане на националния генофонд се даваха държавни помощи до 2009 г. В момента животновъдите получават национални доплащания по 28 лв. на овца.

Същевременно по две мерки тази година се стимулира овцевъдството в уязвими зони и необлагодетелствани райони. Секторите, които не се подпомагат изобщо, са свиневъдство и птицевъдство, твърди Костадинова.

Говедовъдство, овцевъдство, козевъдство и биволовъдство от тази година имат подпомагане. По данни на земеделското министерство през 2014 г. общото поголовие на овцете в България трябва да достигне 1,7 млн.
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Макрон иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава

Макрон иска да сложи началото на серия от признавания на палестинска държава

Свят Преди 18 минути

Френският лидер каза още, че утре ще разговаря по този въпрос с израелския премиер

Трета победа за Добрин в “Sesame Турнири на волята”

Трета победа за Добрин в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 33 минути

Геройското завръщане на Раду разтърси надпреварата, но не успя да спре лидера

Почина жената с най-висок пост в историята на "Мосад"

Почина жената с най-висок пост в историята на "Мосад"

Свят Преди 2 часа

Тя беше "уважаван, иновативен и всеотдаен командир", казаха в изявление от "Мосад"

Оперираха бившия бразилски президент Жаир Болсонаро

Оперираха бившия бразилски президент Жаир Болсонаро

Свят Преди 3 часа

Той ще трябва да остане в болницата "най-малко две седмици"

Тръмп: Войната между Русия и Украйна е на Байдън, а не моя

Тръмп: Войната между Русия и Украйна е на Байдън, а не моя

Свят Преди 3 часа

"Ще видите някои много добри предложения много скоро“, заяви Тръмп

Колко безопасни са всъщност хеликоптерите?

Колко безопасни са всъщност хеликоптерите?

Свят Преди 3 часа

Данните за фаталните инциденти при различните видове полети са показателни

<p>&quot;Кой ще бъде следващият?!&quot;: Протест&nbsp;пред сградата на НС</p>

"Кой ще бъде следващият?!": Протест срещу насилието над животни пред сградата на НС

България Преди 4 часа

Те бяха подкрепени от десетки хора в различни населени места в страната

Съдът отхвърли обжалването на ареста на Екрем Имамоглу

Съдът отхвърли обжалването на ареста на Екрем Имамоглу

Свят Преди 4 часа

Имамоглу бе задържан на 19 март заедно с редица членове на Народнорепубликанската партия

Директорът на РЗИ-София: Няма потвърждение детето, настанено в столична болница, да е с менингококова инфекция

Директорът на РЗИ-София: Няма потвърждение детето, настанено в столична болница, да е с менингококова инфекция

България Преди 4 часа

Ваксината срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y може да се поставя в имунизационните кабинети на регионалните здравни инспекции

<p>Петков след кървавата атака в Суми: Отсъствието на България от Съвета на външните министри е недопустимо</p>

След кървавата атака в Суми: Петков пита Желязков за отсъствието на България от Съвета на външните министри

България Преди 4 часа

"Тревожно е, че България не е представена дори на заместник-министерско ниво", се посочва в съобщението

Великобритания отпусна на Украйна военна помощ от 752 милиона лири

Великобритания отпусна на Украйна военна помощ от 752 милиона лири

Свят Преди 4 часа

Днешната помощ е вторият от три транша на обща стойност 2,26 милиарда британски лири

Тийнейджър е обвинен за шофиране под въздействието на три вида наркотици

Тийнейджър е обвинен за шофиране под въздействието на три вида наркотици

България Преди 5 часа

Полицията го е задържала, след като се е опитал да избяга и е катастрофирал в метална ограда

Прокурор от ВКП е единствен кандидат за шеф на СГП

Прокурор от ВКП е единствен кандидат за шеф на СГП

Свят Преди 5 часа

Мандатът на сегашния ръководител на СГП изтича през май

<p>Ерос Рамацоти с концерт в България, ето кога</p>

Ерос Рамацоти с концерт в България през 2026 г.

Любопитно Преди 5 часа

Италианският певец е включил страната ни в световното си турне Una Storia Importante