Малките рибарски лодки с дължина до 10 м може да бъдат вкарани в отделен регистър за крайбрежен, а не за стопански риболов, каза днес във Варна директорът на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури Драгомир Господинов, който се срещна с представители на рибарския бранш.
По думите му собствениците на лодки ще бъдат на облекчен режим, ще плащат патентен данък, но няма да имат право да участват в разпределението на квотите за улов на калкан и цаца, особено ако нямат GPS на плавателния съд.
Малките лодки не са рибарски кораби, както бе записано в закона през 2007 година, каза председателят на рибарската кооперация "Траката" Стефан Дачев.
Той и колегите му изразиха недоволство от изискването всички рибари да се регистрират като юридически лица. По Черноморието има близо 5 хил. лодки, поне 4500 от тях няма да заделят пари, за да се впишат като фирми, посочи Дачев.
Той обаче не изключи възможността част от тези рибари да се превърнат в бракониери.
Предложението на ИАРА малките лодки да влязат в отделен регистър беше прието от членовете на кооперацията. Те обясниха, че така или иначе нямат отношение към квотите за калкан и цаца и това не ги притеснява.
Пред журналисти Господинов уточни, че собствениците на по-големи плавателни съдове трябва да се регистрират като юридически лица до 1 януари 2013 г. В същия срок вероятно ще бъде готов и новият регистър за малките лодки.Господинов съобщи още, че догодина ще бъде създадена нова европейска структура - Консултативен съвет, който ще разглежда проблемите в Черно море.
Има голяма вероятност седалището му да бъде в България. Към Консултативния съвет ще бъдат привлечени и черноморските страни, които не са членове на ЕС.
Основната цел ще бъде да се вземат еднакви за всички държави мерки за опазването на акваторията, в това число и като ограничения върху риболова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!