"Мл лка, но важна победа за България. Ще остане ли Румъния единствената изоставаща?", пише румънският информационен сайт "Зиаре" (ziare.com) по повод решението на световния производител на безалкохолни напитки "Кока-Кола" да премести европейския си административен офис в България.
Румъния и България са смятани за двойката, която винаги е на опашката в Европа, но нашата страна рискува да остане дори зад южната съседка, която печели малки битки, но с положителни последици в дългосрочен план, коментира "Зиаре".
Сайтът отбелязва, че инвеститорите са станали много по-предпазливи в годините на криза, особено по отношение на Европа, а за страни с нововъзникваща икономика като Румъния и България чуждестранните инвестиции са особено важни за укрепването на икономическия растеж и борбата с безработицата в дългосрочен план.
През 2008 г. Румъния можеше да се похвали с рекордно ниво на инвестициите от 9,5 млрд. евро, докато в България те бяха само 6,68 млрд. евро. Но след това за Румъния настъпи период на "свободно падане", като миналата година чуждестранните инвестиции достигнаха едва 1,6 млрд. евро спрямо 1,9 млрд. предишната година. България обаче успя да преобърне общата тенденция на спад в първата част на световната криза, като инвестициите за 2012 г. се оценяват на 2 млрд. евро спрямо 1,75 млрд. през 2011 г.
Неотдавна "Кока-Кола Ентърпрайзис", компанията, бутилираща безалкохолни напитки за Белгия, Великобритания, Франция, Монако,Люксембург, Холандия, Норвегия и Швеция, обяви, че ще открие в София в началото на лятото административен офис, в който ще работят около 150 служители.
"За икономическата среда в България въздействието на това решение е положително,
въпреки че говорим само за дейности от типа бек-офис", коментират представители на консултантската компания "ПримаИнвест Консултинг". "Решението ще представлява голям плюс за бизнес инфрструктурата в България на ниво имидж, защото ще създаде капитал на доверие за компаниите и чуждестранните инвеститори, а от друга страна представлява загуба на имиджов капитал за икономическата среда в Румъния", посочват цитираните представители.
Те смятат, че властите в Румъния трябва да приемат серия данъчни облекчения и мерки за стимулиране на местния бизнес климат. Анализирайки някои от основните критерии, релевантни за привличането на инвеститори, "Зиаре" отбелязва, че "Румъния не се намира в благоприятно положение в сравнение със съседката си на юг от Дунава".
Сайтът отбелязва, че България се пресича от пет паневропейски транспортни коридора, а Румъния само от три. В България, която е два пъти по-малка от Румъния, има над 560 км магистрала, а в Румъния едва 530 км.
Относно нивото на данъчното облагане сайтът съпоставя 16-процентния плосък данък върху доходите в Румъния с 10-процентния в България, ДДС 24 процента в Румъния спрямо 20 процента в България и данъка върху дивидентите от 16 процента в Румъния спрямо 5 процента в България.
В заключение "Зиаре" отбелязва, че
през последните години България е подобрила рейтинга си,
докато Румъния е поставена от две от най-важните рейтингови агенции в категорията junk, в която не се препоръчват инвестиции.
Компанията "Кока-Кола Ентърпрайзис" не е свързана по никакъв начин с гръцката Cocа-Cola
Hellenic Bottling Company, която държи правата за продажба на марката в
България и в други страни в региона. Coca-Cola
Enterprises няма лиценз за българския пазар, а и според правилата на"Кока-Кола" няма право да конкурира местния дистрибутор. Новото
дружество ще продължи да продава само на пазарите, на които вече
присъства.
Въпреки че дейността й е насочена към обслужването на
пазарите в Западна Европа, централата на Coca-Cola Enterprises всъщност е в
американския град Атланта, Джорджия.
Малка, но важна победа за България
В Румъния откровено завиждат на България, че "Кока-Кола Ентърпрайзис" отваря офис със 150 служители в София
16 април 2013, 12:26
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!