Над 20 млрд. евро е спечелила италианската мафия през 2009 г. от дейности, които водят до замърсяване на околната среда.
Сред тях са управлението на отпадъците, системните нарушения, водещи до замърсяване на италианските води и брегове, както и производството на цимент с лошо качество, информира Франс прес, като се позовава на доклад на италианската организация за защита на околната среда "Легамбиенте" (Legambiente.eu).
Примери за всичко това дава и писателят Роберто Савиано, който има издадена смъртна присъда от Камората, в книгата си "Красотата и адът".
Според него да се използва територията на Италия като мина, в която се заравят отпадъците, излиза по-рентабилно, отколкото да се обработва същата тази земя.
Мафията най-често изхвърля отпадъците на населените места на нерегламентирани сметища или урежда изплащането им в Африка и страни от Далечния изток. Често пъти натам пътуват вече негодни части от компютри, представяни като нови.
Най-засегнати от нарушенията са областите Кампания, Лацио, Калабрия, Пулия и Сицилия. Там се извършват 57,5% от всички нарушения в цяла Италия.
Според авторите на доклада дейността на мафията във връзка с управлението на отпадъците и нарушенията, водещи до замърсяване на околната среда, са единственият отрасъл в Италия, който не е пострадал от кризата.
В същото време доклад на организацията "Репортери без граници" (RSF.org) твърди, че отразяването на темата за замърсяването на природата е рискова за журналистите.
В целия свят зачестяват нападенията срещу журналисти и блогъри, които се опитват да алармират за нанасянето на щети върху околната среда, и особено срещу онези, които разследват индустриалното замърсяване или изсичането на горите, се казва в текста.
Организацията е събрала данни за посегателства срещу журналисти в Аржентина, Салвадор, Габон, Индия, Азербайджан, Китай и Мароко.
Авторите изтъкват, че зад повечето атаки и заплахи стоят големи корпорации, криминални групировки или правителствени служители, които получават подкупи от компаниите в минната и дърводобивната индустрия.
Множество компании, между които "Шел" и "Арева", са посочени като играещи пряка или непряка роля в случаите на сплашване или налагане на цензура.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!