Същественият въпрос не е къде са парите, а кой слага парите там и защо.
Така банкерът Левон Хампарцумян коментира изискването парите на държавните дружества да не могат да бъдат концентрирани само в една банка.
По думите му това е крачка в правилната посока, макар и да не решава проблема.
Хампарцумян добави, че няма опасност за стабилността на банковата система вследствие на изтеглянето на капитали заради това изискване.
То бе въведено от служебното правителство, а веднага след избирането на новото правителство премиерът Пламен Орешарски намекна, че изискването ще бъде преразгледано.
След започването на масовите протести срещу правителството обаче министър-председателят промени мнението си и вчера заяви, че изпълняването на новите правила ще бъде ускорено.
Ако продължително време има нестабилност, очевидно рискът в държавата ще се повиши, а оттам и банковите лихви, но не протестите са проблемът, коментира Хампарцумян случващото се у нас в последните дни.
По думите му проблемът е дали ще успеем институционално да наредим страната си.
Ако не успеем скоро да вкараме нещата в един прагматичен контекст, да имаме работещо правителство, което се занимава с икономиката повече отколкото със специалните служби и митниците, тенденцията ще е отрицателна, прогнозира Хампарцумян.
Той посочи, че падането на правителства е част от демократичния процес.
Не мисля, че изборите имат директно влияние върху икономическия растеж, въпросът не е дали ще имаме още едни избори, въпросът е дали политиците имат необходимите познания и воля, да рестартират икономиката и да ни сложат отново да отидем на пътя на един по-съществен растеж, заяви Хампарцумян.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!