К омисията за защита на конкуренцията (КЗК) санкционира холандските дружества "Юбер" Б.В. и "Разиер Опърейшънс" Б.В., които предлагат такси услугата "Юбер" в България, с общо 200 хил. лв.
Глобите са за нелоялна конкуренция - по 50 хиляди лв. за всяка от двете фирми, и за отказ за съдействие на антимонополния орган 0 по още 50 хил. лв. за всяка от двете компании
В решението си Комисията постановява прекратяване на установените нарушения., както и незабавно изпълнение на решението в тази му част.
Производството е образувано служебно с решение на Комисията във връзка с получена от Столична община информация относно въвеждане на услугата „UberX“ на територията на гр. София, като впоследствие е обединено с друго производство, образувано по искане на „О’Кей Супертранс” АД срещу„Юбер България” ЕООД.
Услугата има белезите на таксиметров превоз на пътници, доколкото се извършва с лек автомобил срещу заплащане, по заявен от пътника маршрут чрез мобилното приложение Uber, което осъществява връзката между пътника и фактическия изпълнител на превоза – ползвателя-водач, обясняват от КЗК.
При сравнение между предлаганите от Юбер Б.В. и Разиер Опърейшънс Б.В. услуги и услугите, предоставяни чрез други мобилни приложения (дори и услугите на типичните таксиметрови компании) се достига до извода, че услугите са взаимозаменяеми, тъй като водят до един и същи резултат – осъществяване на платен превоз от една точка до друга, добавят от антимонополния орган.
В случая обаче при UberX не се изисква изпълнителят на превоза да отговаря на определените в българското законодателство изисквания към таксиметровите шофьори и техните автомобили и така се нарушава добросъвестната търговска практика, се казва още в съобщението за санкциите.
"Юбер" Б.В. и "Разиер Опърейшънс" Б.В. създават условия за заобикаляне на закона, спестявайки на ползвателите-водачи средствата за издаване на необходимите лицензи и разрешителни за извършване на таксиметров превоз. По този начин ответните страни нарушават правилата на честната конкуренция, като си осигуряват нелоялно предимство пред конкурентите и извличат икономическа полза от това поведение, заявяват от КЗК.
Комисията е установила, че от страна на „Юбер България“ ЕООД не е извършено нарушение по чл. 29 от ЗЗК, тъй като дружеството не участва непосредствено при предлагането на услугата UberX, а извършва спомагателна дейност към Юбер Б. В.
„Юбер“ България обаче ще обжалва решението на КЗК
Това заяви по-късно мениджърът на компанията за България Димитър Радуков във връзка със санкцията, наложена от КЗК.
"Uber България ще обжалва решението на КЗК по жалбата, частично внесена срещу компанията от таксиметрова компания с цел да се ограничи конкуренцията и правото на избор на гражданите", заявява Радуков.
"Десетки хиляди граждани използват UberХ за да споделят пътуванията си по сигурен, удобен и достъпен начин в София и ние оставаме посветени на стремежа си да им осигурим услугата, която те искат", категоричен е той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!