Н яколко български града попаднаха в престижна класация на „Файненшъл Таймс“ за инвестиционни дестинации.
В проучването за най-обещаващите места за инвестиране в Европа, публикувано от списанието fDi, водят Лондон и Северна Рейн-Вестфалия.
Английската столица и германската провинция са определени съответно за Европейски град и регион на бъдещето за 2016/17 г.
Лондон е градът привлякъл най-много проекти за преки чуждестранни инвестиции, като за периода между 2010 и 2014 година, техният брой е над 1600. На второ място е френската столица Париж, а трети е Дъблин.
Секторът, към който са били насочени най-много инвестиции в Лондон е разработката на софтуер и ИТ услуги. Той е привлякъл 40% от инвестициите в английската столица.
Хубавото е, че в класацията присъстват и български градове и региони. Всъщност те заемат водещи позиции заради ниските инвестиционни разходи.
Плоският данък печалба от 10%, както и сравнително евтината цена на труда, са основните конкуренти предимства на България като инвестиционна дестинация.
София се нарежда на четвърто място по показателя „ефективност на разходите“ сред големите градове в Европа. След нея е руският Самара, а на трета позиция е Одеса.
Плевен е пети по същия показател, но при малките градове. Бургас е седми, Пловдив е осми, Русе е девети, а Варна е на десета позиция.
Отново по ефективност на разходите, регионите на Бургас, Пловдив, Русе, Стара Загора, Варна и София се нарежда съответно на второ, трето, четвърто, пето, седмо и осмо място в Европа. На първо е регионът на Скопие в Македония.
За сравнение класацията включва няколко основни показателя – икономически потенциал, човешки капитал и начин на живот, свързаност, бизнес среда.
Ниските инвестиционни разходи са сериозно предимство, но определено не са най-важното за инвеститорите. Както се вижда от класацията, българските градове и региони се конкурират в това отношение както с по-малки пазари, като Македония, така и с по-големи – Украйна и Русия.
Българската икономика е сравнително малка и това няма как да се промени, въпреки че икономическият потенциал за растеж е голям. Но единственият начин той да бъде реализиран е да се развива човешкият капитал и да се подобрят свързаността и бизнес средата.
Тук ролята на държавата и на местните власти, за създаването на добър инвестиционен климат, е ключова.
Без инвестиции няма работни места, потребление и растеж. В момента България разчита основно на европейските фондове, но средствата от тях имат за цел само да подпомагат развитието. Те не би трябвало да бъдат разглеждани като основен източник на капитали за ръст на икономиката.
За да се превърне България в нещо повече от евтина дестинация за инвеститорите, са необходими решителни реформи, които да гарантират сигурността на бизнеса, конкуренцията и подобряването на бизнес климата. Все неща, за които се говори много, но реално се прави твърде малко.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!