Неограничен отпуск - звучи като утопия, но възможно ли е това да е начин за стимулиране на продуктивността?
Именно това прави американската компания, занимаваща се с организиране на събития "Ред фрог", основана от Джо Рейнолдс, която вече си спечели призове за най-добър работодател и за иновативност.
Работих 100 часа миналата седмица, но сега, докато пиша, гледам сърфиращите в океана и си пийвам коктейли, хвали се самият Джо Рейнолдс в сайта Inc.com.
Идеята е проста - служителите произвеждат качествен материал, а оттам нататък с тях се отнасят не като с непослушни деца, които непрестанно трябва да са под надзор, а като с възрастни, които могат да разполагат с времето си за ваканция.
Според компанията е много възможно в близко бъдеще работодатели, които не процедират по този начин, да се окажат "динозаври".
Практиката показва, че служителите на "Ред фрог", поне повечето, действително идват на работа с желание и думата "мотивация" наистина има конкретен смисъл.
Вземането на отпуск в компанията се насърчава, дори се "празнува", твърдят от там. Благодарността е огромното количество свършена качествена работа.
Човек трябва само да осигури предаването й, или да намери временно заместник в офиса, а после е свободен да си почива.
Песимистите трудно могат да повярват, че тази либерална система няма да намери своите използвачи или пък че няма скрита експлоатация на служителите през останалото време, но отчетите на компанията и свидетелствата на работещите в нея засега натежават на оптимистичната везна.
Ето някои от предимствата:
- Служителите се третират като зрели възрастни. Ако те не могат да се справят и да разпределят отговорностите, които идват с "бремето" на свободата, значи не са в състояние да се справят и с преките си работни задължения.
- Проследяването, отчитането и плащането за дните отпуск го няма. Намаляват и разходите и главоболията за компанията.
- Засвидетелства се уважение и ценене на служителите.
- Това е прекрасно средство за набиране на персонал - цедката е такава, че в компанията избират един на всеки 750 кандидати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!