Решението за ОЦК-Кърджали е кредит в размер около 4 млн. лв. за разплащане на работниците, ремонт на завода и възможност проблемите да се решат в добра обстановка.
Това каза Васил Яначков, председател на Синдикална федерация "Металици" към КНСБ.
4 300 000 лв. влязоха в сметката на ОЦК-Кърджали от ГОРУБСО-Мадан, но бяха автоматично иззети от банката, продължи Яначков.
Това беше моментът, който беше пропуснат и правителството беше заблудено. С тези пари още тогава щеше да се приключи сагата със заплатите, да се направи необходимият ремонт и заводът щеше да заработи. Проблемите със собственика щяха да се решат в нормална обстановка, каза още Яначков.
Според информацията на КНСБ работещият персонал е 484 човека, от началото на март са напуснали 103 души след протестите. За февруари на работниците се дължат 300 хил. лв за заплати, а общият размер на дължимите осигуровки е 1 700 000 лв. Задълженията на ОЦК-Кърджали са общо 190 млн. лв., а дългосрочните активи на комплекса - 235 млн. лв.
Според Яначков, изпадането в несъстоятелност ма комплекса няма да реши проблема, защото голяма част от активите в оборудването са остарели. Автоматично влизане в несъстоятелност е тогава, когато задълженията надхвърлят дълготрайните активи. Ако заводът продължи да не работи, това може да доведе до невъзможността да поднови продукцията си.
Премиерът трябва да се намеси директно в този случай,
каза още Яначков. Призовахме колегите ни да прекратят гладната стачка. Тя постигна целта си, по-нататъшното гладуване щеше само да влоши тяхното състояние, каза още Яначков.
Банките отлично знаят за състоянието на завода. Според председателя на федерация "Металици" те само ще губят, ако вкарат завода в несъстоятелност или не инвестират. Не адмирирам брутална намеса на правителството, освен за търсене на инвеститори може да се работи и в посока банката - кредитор да осигури средства за завода, за да възвърне загубите си, продължи Яначков.
Твърденията, че сме бедни на природни богатства не са верни, заяви той. Може би най-доброто находище на медни руди в Европа е в България, най-добрият завод за черна и електролитна мед също. Това, което липсва на нашата страна е национална надпартийна стратегия за развитие на рудодобива и металопроизводството. Държавата би следвало да може да определи санкция, в която да отстрани собственика и да съхрани предприятието, смята Яначков.
Официално ще внесем подписка в защита на ОЦК-Кърджали в Народното събрание,
заяви Вельо Стайков, председател на синдикалната организация на КНСБ в ОЦК.
Събрани са 10 028 подписа, благодаря на гражданите на Кърджали за тяхната подкрепа. При евентуално пускане на завода ще трябва да бъде разговаряно за връщане на напусналите работници, амортизацията на оборудването също е проблем, посочи още Стайков.
"Силезия" АД не е инвеститорът, с който се водят преговори
за Оловно-цинковия комбинат в Кърджали, коментира областният управител на Иванка Таушанова.
Тя направи това по повод твърденията, че полската компания е единствената, която не е оттеглила интереса си към предприятието. Според нея става дума за друга фирма, която има желание да развива дългосрочно производството в завода. Разбираемо е недоверието на металурзите, но на този етап името й не може да бъде оповестено, заради коректността на търговските преговори, обясни Таушанова.
Тя подчерта, че е от особена важност и собственикът на комбината Валентин Захариев да прояви отговорност като работодател, и да улесни финализирането на преговорите.
До момента по неофициална информация е известно, че полското дружество "Силезия" АД от Катовице и част от големия концерн "Импексметал" е представило офертата си за наемане на завода за срок от 3 години. С това обаче преговарящите от Първа инвестиционна банка (ПИБ), която е един от тримата кредитори, категорично не била съгласна. Фирма на групировката ТИМ от Варна, част от българския холдинг "Химимпорт", също е заявила интерес към закупуването на ОЦК. Тя обаче също имала кредит от 120 милиона лева, дължим на ПИБ.
"От мръсните игри в София потърпевшите сме ние. Прекратихме протестите и всеки ден бездействаме в завода от 7,30 до 15 ч. Хората нямат настроение за нищо, обхванати са от пълна апатия, последната ни надежда е да се намери някакъв изход поне след празниците", коментира заводският председател на КТ "Подкрепа" Анни Георгиев.
След разговори с областния управител Иванка Таушанова той е убеден, че тя знае името на компанията, с която се водят преговорите на правителствено ниво, но не желае да го огласи. Днес в 13 ч. колегата му от КНСБ Белю Стайков с група металурзи внесоха в деловодството на парламента подписката, с която над 10 000 жители на Кърджали подкрепиха исканията на работниците.
Още финансови и икономически новини в PariteNi.bg
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!