К омисията за финансов надзор (КФН) открива производство по отнемане на издадения лиценз на инвестиционния посредник "Глобал Маркетс" ООД.
Основанията са констатираните системни нарушения на Закона за пазарите на финансови инструменти, се казва в съобщение от Комисията.
"Глобал Маркетс" е сочена за фирмата, заради която започна паниката сред вложители в Първа инвестиционна банка (ПИБ).
Петима от арестуваните за атаката срещу банковата система, включително двамата с повдигнати обвинения, са свързани с компанията.
В информация за извършените арести ДАНС съобщи, че лицензиран инвестиционен посредник е изградил мрежа от свързани фирми за маркетингови услуги, чрез която на 26-27 юни 2014 г. на физически и юридически лица са изпратени стотици съобщения, озаглавени „Информационен бюлетин относно рисковете за депозити в български банки”, целящи създаване на паника сред вложителите.
Това далеч не е първият сблъсък на фирма „Глобал маркетс” със закона, припомни вчера Нова ТВ. Още през 2009 г. срещу тях започват да валят оплаквания за агресивна реклама по телефона, срещу фирмата има няколко влезли в сила наказания от Комисията за финансов надзор, както и от Административния съд.
През май дейността на „Глобал маркетс” е прекратена официално. Не е ясно защо фирмата все още има лиценз.
От 2010 г. досега Комисията за финансов надзор (КФН) е извършила различни проверки на дейността на ИП "Глобал Маркетс" ООД, вследствие на които са съставени близо 120 акта за установяване на административно нарушение, съобщават днес от КФН.
Констатираните нарушения са за извършване на неправомерни действия с активи на клиенти, включително използване на парични средства на клиенти при сключването на сделки за собствена сметка на фирмата; неспазване на основополагащи принципи, регламентиращи дейността на инвестиционните посредници, заложени в ЗПФИ и актовете по прилагането му - да действа честно, справедливо и като професионалист в съответствие с най-добрите интереси на своите клиенти; неспазване на издадения от КФН лиценз, а именно ИП "Глобал Маркетс" ООД е сключвал сделки за собствена сметка, без да има право да извършва такава инвестиционна дейност.
С цел съобразяване дейността на "Глобал Маркетс" ООД със законодателните изисквания на инвестиционния посредник са отправени 42 препоръки.
По случая с "Глобал Маркетс" OOД КФН си сътрудничи с компетентните институции в България, вкл. прокуратурата, ДАНС, Национална агенция за приходите и др. През последната година и половина КФН активно обменя надзорна информация за инвестиционния посредник и с отговорните органи на страни от ЕС като Дания, Полша и Словакия, се посочва още в съобщението от КФН.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!