К атар проявява интерес за инвестиции и финансиране в седми блок на АЕЦ "Козлодуй", съобщиха от правителствената пресслужба.
Това е станало ясно по време на срещата на премиера Бойко Борисов с шейха на Катар Хамад бин Халифа Ал Тани.
"България иска да изгради нова ядрена мощност в Козлодуй, на площадката на съществуващата атомна електроцентрала. Там имаме изградени мощности още през 70-те години на миналия век, което ни дава предимството да разполагаме с готова инфраструктура и подготвени ядрени енергетици. След предсрочното закриването на първите 4 енергоблока, което беше условие за членството ни в ЕС,
България взе решение да изградим нов модерен реактор от най-ново поколение,
за да задоволим енергийните нужди на страната и успоредно с това да покрием най-високите екологични критерии", подчертал Борисов.
Премиерът обяснил, че България има подписано споразумение с американската компания "Уестингхаус" за доставка на реактор, но в момента страната ни търси стратегически инвеститор. Шейх Ал Тани поискал да предоставим на Катар подробна презентация с информация за параметрите на проекта.
В началото на април проектът беше замразен, след като "Уестингхаус" не потвърди финансово участие в проекта, каквото условие поставя българската страна.
Борисов и Ал Тани разговаряли и за възможностите за доставки на втечнен газ от Катар за България.
"За България е много важно да диверсифицираме доставките на газ. Работим усилено по изграждането на интерконекторните връзки с Гърция, Турция, Румъния и Сърбия, с приоритет към връзката с Гърция. Това ще даде възможност да внасяме газ от терминалите за втечнен газ на гръцкото крайбрежие, защото преминаването на газови танкери през Босфора е невъзможно на този етап", заявил Борисов.
Катар има интерес за инвестиции в сферата на транспортната инфраструктура, енергетиката и земеделието,
сочат още съобщенията от Министерския съвет.
По време на разговорите с ръководителя на направлението за бизнес развитие на Катарската инвестиционна агенция шейх Фейсал бин Сауд ал Тани е бил потвърден интересът на катарската страна за опериране на линията Доха-Варна. Предстои посещение на катарска делегация в България за проучване на конкретните възможности за развитие на пристанище Варна. Особен интерес от катарска страна има и за обучение и обмяна на опит с български специалисти в сферата на управлението на въздушното движение.
В сферата на земеделието Катар има интерес да внася агнешко и телешко месо. Българската продукция привлича внимание, защото е биологично чиста, без ГМО, станало ясно по време на срещата.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова е представила транспортния вертикален коридор Истанбул- България-Румъния. Отново е била повдигната и темата за строителството на пътя Русе-Свиленград, като и двете страни са декларирали интерес към изграждането на трасето.
България и Катар ще си сътрудничат в борбата с тероризма и незаконния трафик
на наркотични вещества, оръжия, нелегален трафик на хора и финансови и икономически престъпления, съобщи пък пресцентърът на МВР. За това са се договорили в Доха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова и министър-председателят и министър на вътрешните работи на Катар Н. Пр. шейх Абдула бин Насър бин Халифа Ал Тани.
Взето и решение за изработването от офицерите на двете страни на детайлна Пътна карта за прилагане на партньорството, което предвижда обмен на опит относно прилагането на законодателството в областта на борбата с престъпността, както и използване на информация за целите на оперативно-издирвателната дейност и дейността по разследване в областите от взаимен интерес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!